Polufinale Kupa

Vaterpolisti Solarisa pružili sjajan i neočekivan otpor Jadranu, no pali na kraju

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   07.12.2022 u 21:21

HVS
Nakon što su na neizvjesnom turniru u Šibeniku izborili polufinale vaterpolskog Kupa Hrvatske, igrači Solarisa odigrali su izvan svih očekivanja protiv branitelja naslova i euroligaša Jadrana iz Splita. Jadran, prepun poznatih imena, je u Zagrebu na kraju zasluženo bio bolji sa 13:8 (3:3, 3:1, 1:3, 6:1), no Solaris je dugo držao malu razliku, potom u trećoj četvrtini izjednačio pa poveo, no, nažalost, prvo vodstvo značilo je i početak kraja.

Listu strijelaca otvorili su za Jadran Bukić iz normalne igre, potom Marinić Kragić iz igre te iz peterca. Početnih 3:0 slutilo je na katastrofu, no događa se obrnuto - Solaris se već do kraja četvrtine vraća na 3:3 - Penava zabija iz igrača više, onda i Erak iz igre, a povratak završava opet Penava, 5 sekundi prije sirene.

U drugoj četvrtini novi peterac za Jadran realizira Marinić Kragić, ali sidrun Sirovec donosi novo izjednačenje. Slijede dvije i po minute bez pogotka, no Dužević je do kraja poluvremena ipak odveo Jadran na novih plus 2, odnosno 6:4, oba puta iz igrača više.

Solaris od 14. do 23. minute nije primio gol. Taj nevjerojatan pothvat protiv Jadrana vratar Šibenčana Marin Šparada iskoristio je za skupiti 5 obrana, a Burburan, Sirovec i Jakovčević su ga iskoristili za potpuni preokret, od 6:4 do vodstva 6:7. Iako su Jadranu do kraja četvrtine ostale samo 23 sekunde, Luka Bukić ih je iskoristio da 2 sekunde prije sirene zabije za 7:7.

Bio je to totalno neočekivani rezultat pred zadnjih 8 minuta, jer su svi očekivali da će dotad ogromni favorit Jadran već imati sigurno vodstvo. No prava je šteta da se u zadnju četvrtinu ipak nije ušlo sa prednosti. Ovako, Dobud je odmah na početku zadnje četvrtine iskoristio igrača više, prednost Splićana povećali su Čagalj te Marinić Kragić iz kontre. 2 i po minute do kraja Butić smanjuje za 10:8, iz igrača više. Bio je to tračak nade za Solaris, ali i realna nada da će utakmica završiti malom razlikom. Ipak, našima je ponestalo snage pa su do kraja dvoboja svoj prvi gol dali i Pejković, Burić i Delić, za konačnih 13:8.

JADRAN: Ivan Marcelić, Rino Burić 1, Jerko Marinić Kragić 4, Marino Čagalj 1, Zvonimir Butić, Duje Pejković 1, Luka Bukić 2, Marin Tomasović, Marin Delić 1, Nikša Dobud 1, Anđelo Šetka, Antonio Dužević 2, Tomislav Stričević, Ivan Domagoj Zović, trener Mile Smodlaka
SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević 1, Vice Erak 1, Luka Rak, Matej Josip Vrcić, Domagoj Butić 1, Karlo Kreković, Toni Radan, Jerko Penava 2, Borna Sirovec 2, Noa Burburan 1, Toni Šparada, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković, trener Jure Marelja

Solaris nam je tako priuštio tko zna koju nevjerojatnu utakmicu po redu ove polusezone, a gledateljima koji su očekivali utakmicu-kamilicu dali su nešto za vidjeti.

U drugom susretu Jug je svladao Mladost sa 12:9.

Sutra se u finalu sastaju Jadran i Jug, no prije njih svoje finale odigrat će vaterpolistice Mladosti i POŠK-a 1937.

Podsjetimo, na polufinalnom turniru Mladost sa 9 i POŠK 1937 sa 6 bodova izborili su finale, dok su ispali Jadran sa 3 i šibenska Viktorija sa 0 bodova. Na turniru sa neobično malo klubova-sudionika, Viktorija je izgubila od Jadrana 14:4 (Mijat 2, Aladrović, Desnica), od Mladosti 17:5 (Desnica 3, Mijat, Vucelić) te POŠK-a 1937 sa 12:5 (Desnica 2, Aladrović, Mijat, Živković Radnić).