Žestoka utakmica

Vaterpolisti Solarisa na korak do LEN Eurokupa: Slavlje protiv Mornara, obje ekipe zabile gol preko centra

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   16.04.2023 u 08:12

U prvoj utakmice serije za 5. mjesto u 1. HVL, vaterpolisti Solarisa svladali su na domaćem bazenu u Crnici ekipu Mornar BS sa 11:9 (4:1, 3:2, 4:3, 0:3). Za razliku od utakmica sa Primorjem i POŠK-om u doigravanju, gdje se gledala gol-razlika, ova serija igra se na dvije pobjede, tako da Šibenčani sada vode 1:0 i na korak su do Europe (LEN Eurokup). Druga utakmica igra se u Splitu 21. travnja, a eventualna majstorica 29. travnja u Šibeniku.

Vrhunski su Sunčani ušli u utakmicu. Već u prvoj četvrtini poveli su 4:0, pogocima Jakovčevića iz kontre pa iz igre, potom Burburana iz igre i Penave iz igrača više. Na to se na drugoj strani nadovezao i šibenski vratar Marin Šparada, koji je obranio peterac Akrapu. Isti igrač uspio je ipak zabiti jedan pogodak za goste sekundu prije sirene pa je rezultat nakon prvih 8 minuta bio 4:1.

Povećao je ubrzo Jakovčević na 5:1 svojim trećim pogotkom, a otišla je prednost i na 7:2, no nisu se Splićani predali. U utakmici u kojoj je svaki faul bio na rubu incidenta, jedan žestoki okršaj i naknadno koškanje u vodi rezultiralo je petercem za Mornar pa je rezultat prvog poluvremena bio 7:3.

I u nastavku je bilo žestoko, igrač Mornara Buzdovačić morao je na trenutak izvan vode zbog krvi na licu. Smanjio je Mornar BS u trećoj četvrtini na 7:4, 8:5 i 9:6, sva tri puta se Solaris vratio na 4 razlike. A onda smo sekundu prije sirene vidjeli potez utakmice: nakon što su Šibenčani obranili jednog igrača više, vratar Šparada dao je loptu Butiću koji tuče otprilike sa centra i uspijeva zabiti gol za 11:6. Jasno, u vaterpolu svaki gol iz takve daljine ide na dušu golmana, ali ipak je to bio lijep potez Butića.

Ni tolika prednost ni takav pogodak ipak nisu još riješili utakmicu. Akrap i Omrčen smanjili su u posljednjoj četvrtini na 11:8, a ostalo je još 4 minute do igre. Povratak Splićana u igru spriječila je šibenska obrana, a naročito Šparada na golu, koji je skupio 15 obrana. Uspio je Mornar smanjiti i na 11:9, no tek sekundu prije kraja. Naime, igrači Solarisa zadnjih su pola minute samo čuvali loptu i čekali kraj, lopta je na kraju vraćena Šparadi koji odlazi s njom sa gola i u zadnjem trenutku napada baca je naprijed. Budući da je ostalo još par sekundi, gosti su stigli uputiti udarac, prazna vrata pogodio je Knežević za konačnih 11:9.

suci Maro Savinović, Jakov Blašković
SOLARIS: Marin Šparada, Paolo Jakovčević 3, Vice Erak, Luka Rak, Petar Čondić Kadmenović, Domagoj Butić 3, Karlo Kreković, Toni Radan, Jerko Penava 3, Borna Sirovec, Noa Burburan 1, Toni Šparada 1, Lucian Štrkalj, Šimun Brajković, trener Denis Seferović
MORNAR BS: Marin Kordić, Petar Uvodić, Bruno Hrvatić 1, Roko Akrap 2, Luka Omrčen 1, Duje Buzdovačić 1, Ferdinand Josip Bušelić 1, Duje Akrap 1, Marin Čumbelić, Luka Penava, Roko Gudurić 1, Toni Knežević 1, Roko Pavić, Mislav Ćurković, trener Boris Pavlović
peterci Solaris -, Mornar BS 1/2, igrač više Solaris 4/6, Mornar BS 2/9, obrane golmana Solaris 15/24, Mornar BS 7/18