Slijedi borba za LEN Eurokup

Solaris ostao bez polufinala Prvenstva nakon previsokog poraza od Mladosti

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   20.03.2024 u 10:06

Povijest se ponavlja i iz nje se ništa nije naučilo. Po treći put dogodilo se da vaterpolisti Solarisa u doigravanju Prvenstva Hrvatske protiv Mladosti odigraju odličnu prvu utakmicu u Zagrebu, a onda sve propadne u uzvratu u Crnici. U četvrtfinalu, nakon pobjede 9:13 u gostima, Solaris je u svojoj Crnici poražen od Mladosti sa 9:14 (3:4, 1:1, 2:4, 3:5). Zagrepčani će tako u polufinale, a Šibenčani u borbu za poredak od 5. do 8. mjesta.

Četiri razlike prednosti na startu, pun bazen i raspoloženi Funcuti nisu bili dovoljni Sunčanima da izbore ono za što su radili cijelu sezonu - polufinale domaćeg prvenstva i priliku za plasman u Ligu prvaka. Mladost je od početka pokazivala ozbiljnost u pristupu i namjeru da nadoknade vodstvo Solarisa iz prve utakmice.

U 2. minuti domaći vratar Marin Šparada obranio je peterac Gluhaiću, no tom početnom oduševljenju domaće publike vrlo brzo slijedio je strah od gubitka prednosti, kada su gosti preko Rakovca poveli 0:1 (što je poništio Petković na drugoj strani), a onda su Penava i Koprčina donijeli Mladosti i vodstvo 1:3. Do kraja četvrtine Duje Akrap i Vrdoljak zabili su za domaću, a Bušić za gostujuću momčad pa je rezultat nakon 8 minuta bio 3:4.

Mladost je pokazala odličnu obranu, odsjekla šibenske igrače u sredini napada i prisilila ih da prečesto rješenje traže u vanjskom šutu. S obzirom da Duje Akrap i Petković nisu imali svoj dan na vanjskim pozicijama, nije bilo načina da se ponovi uspješna napadačka večer iz prve utakmice. U drugoj četvrtini proradile su obrane. Iako je domaći vratar skupio samo jednu, a gostujući nijednu obranu, greške napadača i promašaji uzrokovali su da taj period završi s tek 1:1 (Duje Akrap - Rakovac), ukupno na poluvremenu 4:5.

U nastavku, Koprčina i Penava dvaput su doveli Mladost do dva razlike, Vrdoljak i Roko Akrap dvaput vratili na minus 1. Zadnje dvije minute treće četvrtine bile su ključne i dale Mladosti priliku koju su htjeli: Mijić dvaput zabija, a vratar Sunara dvaput brani peterac i rezultat je 6:9.

Nervoza se povećala u domaćim redovima, počelo se značajno griješiti u dodavanju i primanju lopte, a nastavilo se i preveliko oslanjanje na vanjske šutere, pogotovo Petkovića. Na drugoj strani Gluhaić postavlja 6:10 (agregatni rezultat je prvi put izjednačen). Pelicarić pogađa novi peterac i prekida gostujuću seriju, a onda uspješno rješava i jednu kontru te fenomenalnim i snalažljivim pogotkom smanjuje na 8:10. Penava pogađa peterac, no Petković udarcem iz daljine opet vraća na minus 2 (odnosno plus 2 ukupno). Nakratko se moglo disati lakše u Crnici, ipak, do kraja je pogađala samo Mladost. Gluhaić pogađa za 9:12 na 3:48 do kraja, Koprčina za 9:13 na 2:08 do kraja, a Mijić iz peterca za 9:14 na 1:23 do isteka vremena. Solaris se opet slabo snašao u napadu, zadnja dva pokušaja završila su opet nespretnim baratanjem loptom.

Mladosti čestitke na pokazanom karakteru, Šibenčanima nada da su naučili nešto iz ove utakmice.

Bazen u Crnici, gledatelja 400, glavni sudac Jakov Blašković

SOLARIS: M. Šparada, Bralić, Brajković, R. Akrap 1, Jakovčević, Petković 2, D. Akrap 2, Pelicarić 2, Vrdoljak 2, Bulat, Burburan, T. Šparada, Štrkalj, Babara, trener Denis Seferović

MLADOST: Jurlina, Bušić 1, Bučević, Solje, Gluhaić 2, Penava 3, Koprčina 3, Rakovac 2, Mijić 3, Bajić, Herceg, Jajčinović, Sunara, Bušić, trener Damir Vincek

U polufinalu se sastaju Jadran-Mladost i Jug-Primorje, a u borbi za poredak od 5. do 8. mjesta Solaris-Zadar i Mornar BS-KPK. Igra se na 2 pobjede, dakle malo drukčije nego u četvrtfinalu. Osvajanjem 5. mjesta, Solaris bi još jednom izborio igranje u LEN Eurokupu.