Igraju i bivše i sadašnje igračice Viktorije

Europsko prvenstvo u Splitu: Hrvatska ženska vaterpolo reprezentacija blizu prvog četvrtfinala u povijesti

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   29.08.2022 u 17:53

Facebook/HVS
Ženski dio Europskog prvenstva u vaterpolu, koje se upravo održava u Splitu, već je počeo, utakmicama prvog i drugog kola. Nakon uvjerljivog poraza u 1. kolu od jake Nizozemske rezultatom 6:22 (0:7, 3:7, 1:5, 2:3), u drugoj utakmici Hrvatice su igrale protiv direktnog konkurenta za četvrtfinale Njemačke, koju su uvjerljivo svladale sa 15:8 (5:2, 4:1, 3:4, 3:1). Pobjedom protiv Rumunjske u utorak, Hrvatska bi bila vrlo blizu da prvi put izbori četvrtfinale.

Protiv Nizozemske se nije moglo, no ključnu utakmicu protiv Njemica odigralo se iznad svih očekivanja. Hrvatski ženski vaterpolo dugo je kaskao za njemačkim (koji je često slovio kao sedmi najbolji u Europi, iza šest vrhunskih reprezentacija). Na kraju je ispalo da je Hrvatska ne samo dostigla, već i uvjerljivo prestigla Njemačku, jer je već nakon prvog poluvremena utakmica bila riješena, pri rezultatu 9:3.

Protiv Nizozemske Hrvatska je igrala u sastavu Ratković, Miljković 1, Eterović, J. Butić 2, M. Butić, Skelin 1, Brnetić, Kangler, Rožić 2, I. Butić, Barišić, D. Butić, Marić, trener Aljoša Kunac. Protiv Njemačke Desnica je zamijenila Eterović, a strijelci su bile Miljković 6, D. Butić 3, Skelin 2, J. Butić, Rožić, I. Butić i Barišić po 1.

U sastavu hrvatske reprezentacije nalaze se i igračice koje su to zaslužile igrama u kapici šibenske Viktorije, Ana Desnica i Andrea Marić. Nakon 8. mjesta na Europskom prvenstvu U19 i 9. mjesta na Svjetskom prvenstvu U18, ovo je već treće natjecanje ovog ljeta tim igračicama. Marić je protiv Nizozemki na golu provela 10 minuta, Desnica protiv Njemica u igri 12.

U skupini A Nizozemska i Grčka imaju 6, Njemačka i Hrvatska 3, Mađarska i Rumunjska 0 bodova. U skupini B Italija i Izrael po 6, Španjolska i Francuska 3, a Srbija i Slovačka 0 bodova.