Postogao četiri koša

Celticsi u derbiju pregazili Sunse, Šiši igrao zadnju četvrtinu

Sport   |   Autor: HINA   |   08.12.2022 u 09:07

NBA.com
Prošlosezonski finalisti NBA lige i momčad s trenutačno najboljim omjerom u čitavoj ligi, Boston Celticsi deklasirali su kao gosti dosada vodeći sastav Zapada Phoenix Sunse sa 125-98 u derbiju večeri u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu.

Celticsi su već do poluvremena izgradili 27 koševa prednosti (69-42), sredinom treće četvrtine su vodili i s maksimalnih 45 razlike (94-49), pa su završnicu utakmice odigrali igrači s klupe, a domaći Sunsi su na kraju ublažili katastrofu.

Goste iz Bostona predvodili su Jayson Tatum i Jaylen Brown sa po 25 koševa, dok je igrač s klupe Sunsa Josh Okogie ubacio 28 poena. Priliku da odigra čitavu posljednju četvrtinu kod domaćih dobio je Dario Šarić te je za to vrijeme postigao četiri koša (šut za dva 1-2, trica 0-1, slobodna bacanja 2-2) uz šest skokova.

Celticsi su vodeći sastav lige s omjerom pobjeda i poraza 21-5, dok su Sunsi pali na 16-9 i sada dijele drugo mjesto Zapada s Memphis Grizzliesima.

Vrh Zapada preuzeli su New Orleans Pelicansi 104-98 domaćom pobjedom protiv Detroit Pistonsa kojom su stigli na omjer 16-8. Odličnu utakmicu kod domaćih odigrao je Zion Williamson sa 29 ubačaja i 10 skokova, dobro ga je pratio Trey Murphy sa 20 pogodaka, dok je Saddiq Bey sa 25 poena bio prvo ime Pistonsa kod kojih Bojan Bogdanović nije imao svoju večer. Naš je reprezentativac za 20:10 minuta provedenih u igri ubacio te pet koševa (šut za dva 0-4, trica 1-4, slobodna bacanja 2-2) uz tri skoka.

Los Angeles Clippersi neočekivano su izgubili kod najlošije momčadi čitave lige Orlando Magica, domaći su slavili sa 116-111 nakon produžetka. Clippersi su igrali u najjačem sastavu, u nekoliko navrata vodili i sa po 15 razlike, no loše odigrana završnica koštala ih je pobjede. U posljednjoj akciji četvrte četvrtine kod rezultata 99-99 Paul George je promašio tricu za pobjedu, da bi kod rezultata 112-111 za Magic sedam sekundi prije kraja produžetka Clippersi izgubili loptu jer nisu izveli aut u za to predviđenih pet sekundi. Nakon dva pogođena slobodna bacanja domaćih Clippersi su bacili loptu u aut i tako propustili posljednju priliku.

Prvi izbor ovogodišnjeg drafta Paolo Bancher predvodio je strijelce Magica sa 23 koša, po 20 su dodali Moritz Wagner (13 skokova) i Bol Bol (9 skokova). Kod Clippersa najefikasniji je bio Terrence Mann sa 19 koševa i 9 skokova, a naš Ivica Zubac je postigao 16 poena (šut za dva 6-9, slobodna bacanja 4-8) uz 13 skokova te jednu asistenciju i dvije blokade. No, podbacile su obje zvijezde, Kawhi Leonard je zabio samo 14, a George tek 11 koševa.

Ovim porazom Clippersi su pali na deveto mjesto Zapada sa 14-12, dok je Magic sa 6-20 i dalje na dnu Istoka i čitave lige.

Prvaci Golden State Warriorsi doživjeli su nevjerojatan poraz na gostovanju kod Utah Jazza u Salt Lake Cityju, domaći su slavili sa 124-123 zakucavanjem Simonea Fontecchija 1.4 sekunde prije kraja. No, Warriorsi su 13 sekundi prije kraja imali prednost 123-119, samo da bi Malik Beasley tricom smanjio na 123-122 osam sekundi prije isteka vremena, a onda su Alexander-Walker i Olynyk zajedničkim snagama "iščeprkali" loptu iz ruku Jordana Poolea na svojoj polovici, uslijedio je protunapad domaćih kojega je pobjedničkim zakucavanjem okrunio Fontecchio.

Jordan Clarkson je sa 22 ubačaja bio prvi strijelac Jazza, Beasley i Fontecchio su dodali po 18, dok su kod Warriorsa, koji su odmarali Stephena Curryja, Anthonyja Wigginsa i Draymonda Greena, najefikasniji bili Jordan Poole sa 36 i Jonathan Kuminga sa 24 poena.

Jazz je ovom pobjedom stigao na šesto mjesto Zapada sa 15-12, dok su Warriorsi 10. na Zapadu sa 13-13.

Još jednu sjajnu večer u dresu Memphis Grizzliesa imao je Ja Morant, on je u 123-102 domaćoj pobjedi protiv Oklahoma City Thundera upisao "triple-double" učinak sa 26 koševa, 13 skokova i 11 asistencija. Kod gostiju je Shai Gilgeous-Alexander također ubacio 26.

Drugi sastav Istoka i čitave lige su Milwaukee Bucksi koji su sa 126-113 na svom parketu svladali Sacramento Kingse. Ponovno je prvake iz 2021. predvodio Giannis Antetokounmpo sa 35 poena, dok je Domantas Sabonis ubacio 23 koša uz 12 skokova. Bucksi su sada na omjeru 18-6, dok su Kingsi sa 13-10 peti sastav Zapada.