Čestitke Puli

Bajka bez sretnog kraja: Pula svladala Šibenik 1983 u finalu Kupa

Sport   |   Autor: Goran Milić   |   20.02.2023 u 19:59

Facebook/MNK Šibenik 1983
U finalnom susretu SuperSport Kupa Hrvatske u malom nogometu, prvoligaš Pula svladao je drugoligaša Šibenik 1983 sa 5:2 (1:0). Pula je tako do svog prvog trofeja u ovom natjecanju došla svladavši na završnom turniru tri ekipe iz naše županije (Crnica, Murter, Šibenik 1983), svaki put po tri razlike. Bez obzira na poraz, šibenski malonogometaši pokazali su da barem u ovom sportu, za razliku od mnogih drugih gdje su razlike sve veće, još uvijek svatko može dobiti svakog i da su čuda još moguća.

Dvoboj klubova osnovanih 2016. (Pula) i 2017. (Šibenik 1983) počeo je aktivnom igrom obje momčadi, s tim da su Puljani stvorili par šansi već u prve tri minute. U 5. minuti prvi udarac u okvir gola imao je Bilić, natjeravši šibenskog golmana na paradu. Imala je Pula laganu dominaciju, ali zbilja vrlo laganu, jer razlika između prvoligaša i drugoligaša se nije vidjela u prvih 10 minuta. Najveći problem Šibeniku zadavala je činjenica da su na polovici prvog dijela već napravili 4 faula.

U 13. minuti Pula je imala nekoliko opasnih udaraca zaredom na šibenska vrata, a onda je odmah Bajrušović imao priliku iz kontre dovesti Šibenčane u vodstvo. Pula je dosta pokušavala prodorima sa strane i oštrim loptama na drugu vratnicu, šibenska obrana se svaki put izvlačila. U 17. je Grbić dobrim udarcima pružio novu priliku za iskazivanje vrataru Jarmanoviću. U 19. minuti Almeida pa Bajrušović stvorili su poslije ubacivanja sa strane prvu dobru šansu Šibenika. Tvrdo, ali i aktivno poluvrijeme nije se moglo završiti bez pogotka; Puljani su slali loptu s lijevog na desno krilo, sve dok se u sredini nije otvorio Difonzo i zabio za 1:0. Iako je do kraja ostalo tek minutu i pol, obje ekipe stigle su stvoriti još po jednu šansu na svakoj strani.

Drugo poluvrijeme opet agresivnije otvara Pula pa tako Ramić u 23. pogađa stativu. U 26. Pula vodi 2:0, nakon što je Bilić s lijeve strane pronašao na suprotnoj stativi Mataju, koji je ostao nečuvan i nije imao težak posao poentirati. Već u 28. je 3:0, čistu kontru imali su žuto-zeleni, a Vukmir je s desne strane pronašao Osredkara koji uvjerljivo zabija.

Nakon toga Šibenik donosi pravilnu odluku i 12 minuta do kraja već se počinje igrati sa golmanom-igračem. Time su narančasti konačno došli do prostora u napadu te počeli dominirati terenom. Stvorili su par šansi, no nakon greške Žumberca u 35. minuti Vukmir je pogodio prazan gol za 4:0, nakon čega su Šibenčani nakratko odustali od igre s golmanom-igračem.

No nadu je vratio Almeida odličnom minijaturom za 4:1 u 36. minuti, nakon čega ponovo Šibenik 1983 uvodi golmana-igrača, a zamalo je opet poslije greške Pula stigla do pogotka na prazan gol. U 37. Almeida je zabio gol, no pomogao se rukom pa je gol poništen. U 38. ponovo su pogriješili Šibenčani dok je mreža bila prazna pa se Osredkar još jednom upisao u strijelce, za 5:1. Konačnih 5:2 postavio je, nakon kornera koji je izveo Protega, autogolom Dujmović.

PULA: Darko Milanović, Daniel Moravac, Dean Moravac, Igor Osredkar, Filip Petrušić, Mario Dujmović, David Mataja, Robert Grbić, Bernardo Difonzo, Manolo Bilić, Niko Vukmir, Denis Ramić, Nikola Prelčec, Florijan Cindrić, trener Nijaz Mulahmetović
ŠIBENIK 1983: Mario Jarmanović, Duje Bajrušović, Mihovil Prgomet, Mikhael Almeida Carvalho, Thomas Monteiro Silva, Alen Milišić, Mario Žumberac, Alen Protega, Nikola Badrov, Antonio Imširović, Ivan Škugor, Ante Kosor, Franko Knez, Vinko Jurković, trener Teo Strunje

Dva zaključka možemo izvući iz ovog završnog turnira Kupa. Prvo, 10 klubova u Prvoj ligi očito je premalo, jer je Kup pokazao da u drugom rangu ima podosta ekipa koje funkcioniraju na visokoj razini (i tu ne mislimo samo na Šibenik 1983). Drugo, završni turnir Kupa sa 8 ekipa i jednim domaćinom možda i nije idealno rješenje, jer bi u Šibeniku ili Puli ili tko god već bio finalist bilo puno više gledatelja.

Zanimljivo, ovaj tjedan gledat ćemo još dva šibensko-pulska dvoboja, nakon malog nogometa u Zagrebu gledat ćemo nogomet u Šibeniku te žensku košarku u Puli.