Sumorna večer za prvoligaša sa Šubićevca

Težak debakl Šibenika: Gorica im 'očitala lekciju' i vratila se u igru za ostanak

Nogomet   |   Autor: Š.I.   |   14.04.2023 u 20:04

Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Debakl, katastrofa, očajna igra, neprepoznatljivo, blijedo, mogli bismo nizati još. Sve to u najvažnijoj utakmici sezone za nogometaše Šibenika. Utakmici protiv izravnog suparnika za ostanak u ligi.

Ušli su Šibenčani u međusobni susret na Šubićevcu s plus četiri, imali su sve u svojim nogama, a onda su odigrali kriminalno, bez volje i želje i pretrpjeli ogromnu pljusku od 0:4 protiv Gorice i doveli se u jako tešku situaciju uoči završnice sezone. Tek što je krenula utakmica gosti su zamalo stigli do prednosti: Ndockyt je iskosa s lijeve strane poslao loptu u sredinu, netko je pucao prema golu, Mesa je srećom uspio spriječiti da ta lopta uđe u gol.

Na drugoj strani odgovara Dolček, puca iz daljine, nema preciznosti u tom udarcu. Kad nije prošlo iz prve prijetnje jest iz druge: udarac s lijeve strane kaznenog prostora Rogić je zaustavio, odbijanac je ponovno kod gostiju, kod Fruka koji lako pogađa mrežu za vodstvo gostiju od 0:1. Od početka je bilo vidljivo da su gosti s puno više volje i 'srca' ušli u utakmicu. To su odmah i naplatili, a vrlo brzo stigli su i nova dva njihova gola. Već u 18. minuti na semaforu je svjetlilo 0:3, mirisalo je na šibensku katastrofu u najvažnijoj utakmici sezone. U 13. minuti Fruk je bio u ulozi asistenta, a s preko 17 metara iz daljine u suprotan kut loptu je poslao Ndockyt (njegov prvi gol u dresu Gorice).

Kao da to nije bilo dovoljno šokantno za domaću momčad stigao je i treći gol u mreži, a igrala se tek 17. minuta utakmice: Matić je napravio prekršaj na 17 metara nad Fućkom, slobodnjak je izveo Fruk koji još jednom trese mrežu za ogromnih 0:3. Sramotna je bila šibenska igra. Kao da na utakmicu uopće nisu došli, a zna se kolika je važnost utakmice. Uoči međusobnog dvoboja imali su Šibenčani plus četiri i priliku da pobjedom praktički osiguraju ostanak, a Goricu gurnu u ponor.

Ali gosti su u utakmicu ušli na jedini ispravan način, 'muški', sa srcem i željom i prilike koje su stvorili su realizirali i 'ubili' domaću momčad. Šibenik, nakon pristupa s kojim su ušli u utakmicu, nije zabio ni ono što je mogao. I lopta i sreća okrenuli su im leđa. Nepisano je to nogometno pravilo. U 23. minuti pokušava Čop nakon slobodnog udarca, zapelo je u bloku.

Minutu kasnije prva prisilna izmjena u domaćim redovima: Rogić se ozlijedio, pa je na gol stao Đaković. Iako gube 3:0 Šibenčani ne uspijevaju napraviti baš ništa pred gostujućim golom. Uzbudljivo je bilo tek u sudačkoj nadoknadi: odlična prilika za Čopa, glavom puca preko gola. Potom Hirošev udarac fenomenalno zaustavlja vratar Banić, a poslije kornera Hiroša glavom je pucao Perić, zatresao se okvir gola. Sjajnu priliku za peti gol imali su i gosti, Đaković je istrčavanjem spasio svoju momčad još veće blamaže. Ne samo da su gosti s velikih 4:0 otišli u svlačionicu, nego su s tim rezultatom bolji od Šibenika u međusobnim dvobojima (ukoliko obje momčadi do kraja sezone osvoje isti broj bodova).

U nastavak je Šibenik ušao s trojicom novih igrača: umjesto Matića, Hiroša i Čopa ušli su Pozo, Radonjić i Knežević. Upravo je Radonjić prvi zaprijetio poslije solo prodora Poze, lagan posao za gostujućeg vratara. Pogodak je pao na drugoj stani: u 55. minuti Bralić je i drugi put poslao loptu u šibensku mrežu, nakon prekida, no, nakon VAR provjere sudac Strukan je poništio pogodak smatrajući da je Štiglec utjecao na igru prije nego je lopta došla do stopera Bralića. Izvukli su se narančasto-crni u ovoj situaciji. Poentirao je Dolček u 64. minuti, ali pogodak nije priznat jer je asistent Radonjić kod primanja lopte bio u nedozvoljenoj poziciji. Iznimno jalova bila je šibenska terenska inicijativa, imali su loptu gotovo stalno u svom posjedu, ali uzalud je to bilo kad je Banić bio gotovo u potpunosti besposlen.

Najbolju priliku imali su gosti i to preko Šibenčanina Petkovića čiji je udarac otišao malo uz vratnicu gola. Tek u 85. minuti Šibenik je složio dobru priliku: Knežević je namjestio sve za Araija, on puca glavom, Banić to zaustavlja. Minute prolaze, a Šibenik i dalje potpuno nemoćan. Prošla je i sudačka nadoknada. Gorica je kraj susreta, potpuno zasluženo, dočekala uzdignutih ruku. Šibenik je zakazao u svim segmentima, doveo se u jako tešku poziciju i očito će trebati nekakva šok terapija. Jer u najvažnijoj utakmici sezoni odigrati ispod svake razine, u trenutku kad se klub bori za očuvanje prvoligaškog statusa, je nedopustivo. Izgubiti nije problem, ali na način kako je to Šibenik napravio ovog petka na Šubićevcu, bez ispaljenog metka i uz prikazanu 'igru', to apsolutno nije prihvatljivo.

Važan dvoboj u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa došli su pogledati i predsjednik HNS-a Marijan Kustić, kao i novi izbornik U-21 reprezentacije Dragan Skočić.

ŠIBENIK – GORICA 0:4 (0:4)
Šibenik, stadion na Šubićevcu, gledatelja 699.
Sudac: Duje Strukan – Split
Pomoćnici: Alen Jakšić – Split