Drugi put u povijesti

Pobjeda Šibenika kod Osijeka nakon 16 godina: Božić i Morrison zabili, obrana i Đaković spašavali

Nogomet   |   Autor: Goran Milić   |   04.08.2024 u 23:06

Davor Javorović/Pixsell
U susretu 1. kola SuperSport HNL-a, Šibenik je na gostovanju kod Osijeka slavio sa 1:2 (0:1), pogocima Božića u 8. i Morrisona u 60. minuti, dok je za domaće zabio u 55. Soldo. To je druga pobjeda Šibenčana u povijesti u gostima kod Osijeka, prva nakon 13 godina i prva u gostima nakon 16 godina, ujedno i 15. pobjeda zaredom u službenim susretima Narančastih.

Šibenik je u Osijeku počeo zatvoreno, s pet igrača u zadnjoj liniji, ali ne i kukavički; namjera je bila dočekati svoju šansu iz kontre, a ona je stigla vrlo brzo, u 8. minuti. Kolega je sa svoje polovice poslao visoku dugu loptu prema Božiću, osječki vratar Čavlina istrčao je na nju i loše reagirao, Božić je pokraj čuvara uspio sebi namjestiti povoljnu situaciju za šut pa pogodio za 0:1, prizemnim udarcem u desni kut još uvijek nepostavljenog Čavline.

Nakon toga uslijedila je potpuna dominacija domaćina u posjedu i prilikama pa bilježimo niz šansi.

U 17. Pušićev šut blokira na vrijeme Punčec. U 30. Mikolčić tuče preko gola iz voleja sa 18 metara. Minutu poslije Soldo s desne strane iz daljine pogađa Matkovića, koji je najviši u skoku te glavom tuče iz neposredne blizine, a šibenski golman Đaković upisuje prvu veliku obranu.

U 35. Pušić iz poprilične daljine vrlo dobrim udarcem daje Đakoviću novu priliku da se istegne i efektnom paradom udesno skrene loptu u korner. U 36. Matković pogađa prečku, a u 44. Mikolčić puca izdaleka, za novu obranu Đakovića.

U nastavak se kreće novom obranom Đakovića i to Bukviću iz blizine, nakon jedne nespretne reakcije šibenske obrane u šesnaestercu. U 53. minuti Soldo nakon kornera glavom puca pored lijeve stative.

I onda u 55. Osijek koristi svoju dominaciju i izjednačuje, nakon što je Soldo primio loptu slijeva na 17 metara, pucao, Punčec je prilikom blokiranja nesretno skrenuo loptu, koja je na putu prevarila Đakovića i ušla u mrežu.

Šibenik se brzo pribrao i opet poveo čim je krenuo ofenzivnije. Čavlina je u 60. opet pogriješio, Torres stigao prije od njega na jednu visoku loptu ispred gola, koja je na kraju došla do Morrisona. Stoper iz Gane, kojeg smo toliko hvalili na pripremnim susretima, još jednom pokazuje nogometnu inteligenciju koju posjeduje: glavom je tukao na način da je lopta prvo udarila u zemlju pa se odbila ispod grede u vrata domaćih, za 1:2.

Nastavio je Osijek s napadima, a u 70. novi niz osječkih udaraca na šibenski gol završava udarcem Lime preko gola.

Šibenska obrana nastavila je odolijevati svim iskušenjima do kraja, dodatno ojačana pri kraju susreta s Gačićem i Dujmovićem.

Iako je činjenica da je domaćin bio izuzetno bolji u posjedu i stvaranju, toliko treba opet istaknuti da je napad Osijeka bio prilično mlak u svojim brojnim pokušajima, a gostujuća obrana bila koncentrirana, pravovremena u bloku, praktički uvijek na pravom mjestu. Sve u svemu, velika i zaslužena pobjeda, bez obzira na statističke pokazatelje susreta.

Opus Arena Osijek, gledatelja 6144, sudac Patrik Kolarić (Čakovec)
OSIJEK: Čavlina, Guedes (od 27. Omerović), Duarte, Jelenić, Jurišić, Jugović (od 46. Bukvić), Soldo (od 63. Lima), Mikolčić, Pušić, Mierez, Matković (od 80. Ademi), trener Federico Coppitelli
ŠIBENIK: Đaković, Perić, Punčec, Morrison, Zuta (od 87. Dujmović), Roca, Bakić (od 72. Iyendjock), Kolega, Božić (od 72. Kulušić), Majić (od 58. Torres), Santini (od 87. Gačić), trener Mario Carević

U sljedećem kolu Šibenik na Šubićevcu dočekuje Slaven Belupo, u petak od 18:30.