U gostima imamo 0-6-0

I poslije Čanadija Čanadi: Salomon sjajnim golom u nadoknadi donio bod kod Lokomotive

Nogomet   |   Autor: G.M.   |   07.10.2022 u 20:10

Pixsell/Luka Stanzl
U 12. kolu SuperSport HNL Lokomotiva i Šibenik odigrali su na stadionu u Kranjčevićevoj 1:1 (0:0). Za domaće pogodak je zabio Tuci u 68. minuti, izjednačio je u nadoknadi Salomon pogotkom sa preko 25 metara. Bio je to prvi pogodak Salomona za Šibenik. Šibenčani su tako u gostima odigrali već protiv dvije trećine lige i na svakom od tih gostovanja uzeli po bod.

Trener Šibenika Mario Cvitanović ponovo je izveo sastav u formaciji 3-5-2, ali barem po vokaciji igrača mrvu ofenzivniji, sa Krekovićem kao desnim krilnim bekom i Rakom i Vidovićem u sredini. Nije pomoglo, Lokomotiva je zagospodarila sredinom i stvorila par šansi na početku, Pivarić u 4. i Maleš u 6. pokušali su izvanka za domaćine; prvom je lopta prošla pokraj gola, drugi je tukao ravno u Rogića.

Šibenik se opet postavio u već dokazani obrambeni stav, čekajući svoju šansu iz kontre ili prekida; jedna takva stvorila se u 16. minuti. U najboljoj prilici prvog poluvremena Vidović je odlično pronašao Čopa, koji se našao usamljen u šesnaestercu protivnika, no njegov pokušaj da isprve pošalje loptu u mrežu nije bio dobar.

Do 45. minute i dalje dominira Lokomotiva, no bez prave šanse. Na tren je Šibenčanima zastao dah kad je Goričan prošao dva obrambena igrača narančastih i pao u šesnaestercu; odlični sudac Kolarić mu je ipak odmah pokazao žuti karton zbog simulacije. I onda u 45. velika šansa za plavo-bijele, nakon nabačaja sa desne strane prvo Vasilj loše zahvaća loptu, no ona ipak dolazi do njegovog suigrača Kulenovića, koji glavom pogađa prečku.

Iako je Lokomotiva po statističkim pokazateljima bila bolja, osim te prilike realno nisu ništa konkretno napravili; šibenska taktika još jednom je pokazala da pusti remiji ove sezone nisu slučajnost – nazad smo čvrsti i sve je pokriveno, naprijed su igrači potpuno odsječeni.

Početak nastavka donio je malo nesigurnosti u obrani Šibenika, što je ponudilo golmanu Rogiću priliku da se opet dokaže. U 51. je zatvorio šut Vasilja s lijeve strane, a u 56. se Kulenović na desetak metara od gola u gužvi uspio izboriti za udarac, kojeg je Rogić obranio paradom.

U 60. su Vidovića i Krekovića zamijenili Marasović i Špeljak. Krekovića, inače desno krilo, je potrošilo igranje na desnom beku sa stalnim trčanjem naprijed-nazad, a slične zadatke dobio je Špeljak. U sredini drugog poluvremena Šibenčani su počeli griješiti u sredini terena, a jedna takva pogreška Perića u 68. donijela je domaćinu pogodak, Marić je uzeo loptu i na desnoj strani pronašao Tucija, koji je ušao 4 minute prije; Tuci je tukao isprve u bliži kut i svladao Rogića, „osvetivši“ se tako za sve što je doživio na Šubićevcu u 3. kolu, kada mu je poništen gol u 97. minuti, nakon čega ga je naša publika propisno izvrijeđala zbog bahatosti.

Situacija se mijenja u 75. minuti, kada Maleš neoprezno zarađuje drugi žuti karton. Vrlo brzo nakon toga Marasović se u jednoj prilici našao sam na vrhu šesnaesterca i tukao pored gola. Cvitanović potom vadi stopera Mesu za ofenzivnog igrača Burguija. Igrač više i napadačka igra donijeli su tek blagu prevlast na terenu, zapravo je Lokomotiva u 88. došla do prilike, kada je Tuci petom vratio loptu Pivariću, a on tukao pokraj gola.

U nadoknadi Bernardo Matić pronalazi Salomona koji slabo reagira, no izboren je korner. I onda iz akcije nakon tog kornera Marasović dodaje Salomonu koji se na nekih 25 metara stigao namjestiti, pogledati gdje želi pucati i spektakularno pogoditi pod prečku za 1:1. Do kraja nadoknade imao je Bernardo Matić priliku glavom donijeti pobjedu, lopta je otišla iznad grede.

Igra je bila opet ista, pri svakom pokušaju napada ili kontre najviše 4 igrača idu naprijed, a ostali ostanu u svojoj polovici. Sredine praktički nije bilo, krilni igrači troše se na bekovima, a kada se primi gol, onda se mentalitet potpuno promijeni i vrlo brzo se dođe do gola.

Ostaje dojam da problem Šibenika nije kvaliteta igrača niti je problem motivacija, već sustav igre i formacija. Igrači su pokazali i u Osijeku i protiv Hajduka i u Rijeci i kod Lokomotive da im treba jako malo vremena da naprave nešto kvalitetno u napadu, čim se krene prema naprijed (i uvede Burguija) pa se postavlja pitanje zašto se tako ne igra od početka utakmice.

Lokomotivi je ovo prvi, a Šibeniku deveti remi u sezoni. Nakon 12 kola narančasti imaju 12 bodova, a u sljedećem kolu dočekuju Slaven Belupo.

LOKOMOTIVA: Šubarić, Mersinaj, De Haas, Pivarić, Ciperić, Marić, Maleš, Vasilj (od 84. Groznica), Goričan (od 64. Tuci), Aliyu (od 84. Tomečak), Kulenović (od 78. Bubanja), trener Silvijo Čabraja
ŠIBENIK: Rogić, M. Matić, Mesa (od 81. Burgui), Perić, Rak (od 69. B. Matić), Salomon, Kvesić, Vidović (od 60. Marasović), Delić, Kreković (od 60. Špeljak), Čop, trener Mario Cvitanović