Pred punom dvoranom

Vrhunska druga četvrtina Šibenke nedovoljna protiv uvjerljive Cibone

Košarka   |   Autor: G.M.   |   04.02.2023 u 21:56

GKK Šibenka/Milan Balaban
U susretu 19. kola HT Premijer lige za košarkaše, Šibenka je poražena od Cibone sa 56:87 (5:24, 28:12, 10:31, 13:20). Šibenka je odigrala odličnu 2. četvrtinu (zabili polovicu poena od 56 ukupno), a u tom periodu ugodno je iznenadio mladi Šarić, no Cibona je 2. poluvrijeme bila dosta bolja i uvjerljivo slavila. Osim uvjerljivog poraza, loša stvar za Šibenku je i ozljeda Pleadina pa bi Šibenka mogla u narednom (ključnom) razdoblju ostati i bez njega i bez Paića. Baldekin je konačno bio krcat, što šibenska momčad svakako zaslužuje.

Čudna je to bila utakmica. Htjela je Šibenka iskoristiti vrhunsku atmosferu u dvorani, koreografiju s balonima i publiku na nogama kao početni val koji bi odmah donio prednost, no dogodilo se upravo suprotno. Nakon trice Jambrovića za 3:2 za ludilo na tribinama, Šibenčani sljedećih 9 minuta neće zabiti ni poena. Odmah pri početku, Kakar je promašio 3 trice, Pleadin 2 trice i zicer iz kontre, Brocić je također promašio 2 trice, a Howard je promašio čisto zakucavanje. Na drugoj strani Perasović i Aranitović pogađaju trice, Mazalin dvaput zakucava iz kontre i eto Cibone na 3:14 nakon samo 5 minuta. Nakon serije 20:0 Cibona nakon 8 i po minuta ima nevjerojatnih 3:22. Nakon 9 minuta bez poena, gdje se u šutere uvukla velika nesigurnost, mladi Šarić hrabro zabija u posljednjoj minuti grozne četvrtine, koja završava sa 5:24 (što čak neće biti najlošija četvrtina u utakmici!).

Na početku druge četvrtine nastavlja se neopreznost Šibenke pri dodavanju (kroz cijelu utakmicu to će biti razlog brojnih Ciboninih kontri). No tada Pleadin zabija jednu dvicu pa tricu, kao nagovještaj bolje igre Narančastih. Vratilo se samopouzdanje, a publiku je na noge digla akcija Šarića, koji se bacio na jednu izgubljenu loptu, uzeo je pa pogodio i koš, za 17:28. Nakon toga je Cibona odmah zvala tajm-aut. Šibenkinu tada čvrstu obranu na trenutak je tricom probio Baković, no istom mjerom uzvraća i Šarić na drugoj strani. Jambrović će svojom miniserijom vratiti Šibenku na jednoznamenkasti zaostatak, navijače potom oduševljavaju Howard blokadom u obrani, a onda i Jambrović zakucavanjem u napadu.

Odličnu obranu Šibenke iz druge četvrtine na kraju je nagradio Kakar, koji nakon 4 promašaja konačno zabija tricu za 33:36. Dvorana se tresla, jer takav dobar period protiv ekipe iz vrha lige nije viđen još od kraja 80-ih (i čuvene serije 24:1 protiv tada vrhunskog Partizana). Nakon samo 5 poena u prvom periodu, Šibenka je drugi dobila sa 28:12!

Jako loši početak treće četvrtine primorao je Milačića da zove tajm-aut nakon manje od 1 minute, no nije pomoglo. Osim jedne Kakarove trice, Šibenka opet nije mogla ništa pogoditi, dok je Cibona pogađala sve i nakon samo 5 minuta Zagrepčani opet imaju ogromnu prednost od 36:55. Howard je sa par blokada pokušao spriječiti katastrofu, no istakli su se kod gostiju Aranitović sa 12 poena u trećoj četvrtini (10 u prvih 6 minuta) te Kapusta sa 9 u istom razdoblju. Tricom Radovčić diže na 22 razlike, a kao da stvari nisu bile dovoljno loše, u toj akciji ozlijedio se Pleadin, kojeg su morali iznijeti sa terena.

Treća četvrtina završila je sa 10:31, odnosno ukupno 43:67. A onda su Cibonine rezerve još podigle tu razliku, na maksimalnih 31 razlike (konačnih 56:87).

Nažalost, opterećeni ozljedama i stalnim igranjem, Šibenčani su večeras popustili. Previše je bilo izgubljenih lopti, nepotrebnih dodavanja kroz sredinu, a neki solo-pokušaji su podsjećali na rukometna probijanja. Razigravači Klarin i Brocić večeras su bili neraspoloženi, u odnosu na njihove dobre partije kroz sezonu. No bez obzira na brojne greške, domaćim igračima moramo priznati borbenost do kraja susreta. Na kraju smo vidjeli i 2 nekorektna poteza igrača Cibone, nepotrebno jaki nasrtaj na domaćeg igrača te pokušaj da zabiju u posljednjem napadu, sve kod 31 razlike. Ipak, obje ekipe na kraju su zaslužile pljesak domaće publike.

Viđali smo i bolju Cibonu od ove (sjetimo se da im se u ABA ligi događaju porazi od ovoliko razlike). Nema potrebe za veliku žalost, izgubilo se i od Vienne sličnom razlikom pa smo ih dobili u Beču.

Veseli činjenica da smo mogli vidjeti Nabu Echollsa kako se lopta na zagrijavanju, najava je to da bi mogao doista biti spreman do kraja sezone. Misli se sada okreću srijedi i revanšu četvrtfinala Alpe-Adria kupa u slovačkom Komarnu.

ŠIBENKA: Skorić 6, Kakar 8, Klarin 4, Pleadin 8, Howard 6, Brocić, Antić 4, Jambrović 10, Šarić 10, Škugor, Bobek, trener Damir Milačić
CIBONA: Vuković, Radovčić 8, Perasović 5, Smajlagić 11, Majcunić 2, Mazalin 10, Aranitović 18, Baković 3, Kapusta 17, Ljubičić 11, Bundović 2, trener Josip Sesar