Kup Krešimira Ćosića

U četvrtfinalu nakon 5 godina: Šibenka u osmini finala s mukom svladala Škrljevo

Košarka   |   Autor: G.M.   |   07.12.2022 u 20:43

HKS TV
U osmini finala Kupa Krešimira Ćosića za košarkaše, u kojem u glavnom dijelu natjecanja sudjeluje 12 klubova iz prvog ranga te 4 regionalna kvalifikanta, Šibenka je na Baldekinu svladala Škrljevo rezultatom 71:65 (20:18, 18:11, 14:22, 19:14). Tako su Šibenčani nakon 5 godina se plasirali na završni turnir Kupa, tzv. Final Eight, gdje će, uz malo sreće u ždrijebu, imati priliku nakon skoro četvrt stoljeća ući u polufinale.

Bila je to nekvalitetna utakmica, teška za gledati nekome neutralnom gledatelju, ali rezultatski uzbudljiva i napeta onome tko je emotivno vezan za neki od ova dva kluba. A s obzirom na ždrijeb Kupa, bila je ovo i utakmica sa potencijalno velikim ulogom.

Pred jako malo gledatelja, ali svejedno u dobroj atmosferi, Škrljevo je, za razliku od prvenstvene utakmice prije 10 dana istih ovih protivnika i na istom mjestu, uspjelo pružiti ravnopravnu igru kroz cijeli susret. U ligaškom dvoboju su pali u drugom poluvremenu, no ovdje su cijelo vrijeme imali dobru šansu za pobjedu.

Šibenka je pobijedila ponajprije zahvaljujući duljoj klupi (34 poena igrača s klupe Šibenke u odnosu na 15 Škrljeva) te puno više izborenih slobodnih bacanja (Šibenka ih je realizirala 21, Škrljevo 8). Nismo vidjeli baš puno izrađenih akcija, lopta se uglavnom uručivala na liniji za tri poena.

Prvu četvrtinu Škrljevo je dugo vodilo, no već na isteku tih 10 minuta Šibenka je imala malu prednost, 20:18.

Kao i mnogo puta ove sezone, Jambrović je ključan igrač narančastih u drugoj četvrtini (tradicionalno njegovoj najboljoj). Ovaj put postigao je 11 poena u tom periodu. Šibenka se značajno počela odvajati tek od 15. minute i rezultata 30:29. Škrljevo, naime, nije postiglo nijedan jedini poen do kraja četvrtine (više od 5 minuta), što je Šibenka iskoristila za odlazak na plus 9.

Škrljevo je za prekid svoje crne serije trebalo još minutu i po treće četvrtine (dakle ukupno skoro 7 minuta). No nakon rezultata 41:33 u 23. minuti Škrljevo kreće u svoju pozitivnu seriju i za samo dvije i po minute stižu do 41:41. I tada kreće potpuno izjednačena igra do samog kraja, kod gostiju se nevjerojatnim tricama u stilu Nikole Jokića (čak malo i sliče) istakao Luka Barišić, kod domaćih je Howard nekoliko puta zagrijao publiku zakucavanjima nakon lijepih proigravanja.

4 i po minute do kraja Šibenka vodi 61:57, Barišić dvjema uzastopnim tricama donosi dva razlike gostima. Brocić tad postiže tricu za Šibenku. Minutu i 45 sekundi do kraja Bart polaže za goste, za 67:65, ali do kraja je opet samo Šibenka postigla poene, Jambrović na minutu i 20 sekundi do kraja, a Brocić 4 sekunde do kraja, riješivši tako utakmicu.

Obje ekipe dobile su pljesak domaće publike na kraju. Šibenka se sad okreće nedjelji i prvenstvenom ogledu sa Zadrom.

ŠIBENKA: Skorić 2, Kakar 3, Brocić 8, Jambrović 20, Paić 8, Klarin 8, Pleadin 15, Gulin 3, Howard 4, Antić, Šarić, Škugor, trener Damir Milačić
DL ŠKRLJEVO: Jelić 13, Rajčić 3, Bart 11, Antunović 5, Ramme 10, Barišić 19, Obukwelu 4, Kujundžić, Smojver, Butorac, Svoboda, Ćošić, trener Mirko Ščekić

Završnica Kupa (Final Eight) igra se sljedeće kalendarske godine, od 15. do 19. veljače. Zasad je nepoznat domaćin, kao i parovi, jer će izvlačiti tko s kim igra i u četvrtfinalu i u polufinalu. Dobra je to odluka HKS-a, jer čini Kup uzbudljivijim od istog natjecanja u primjerice hrvatskom nogometu ili vaterpolu. Tako smo već u osmini finala imali dvoboj bivših prvaka Europa, ali su igrali međusobno i dva kvalifikanta iz drugog ranga. Uz malo sreće u ždrijebu, Šibenka bi konačno mogla dogurati malo dalje u ovom natjecanju.

Šibenka je igrala dvaput četvrtfinale zaredom u sezonama 2016/17 (bili domaćini, izgubili od Cibone) i 2017/18 (izgubili od Zaboka u Zadru). Posljednji put kad je Šibenka prošla u polufinale bila je sezona 1999/00.

Alkar-Zadar igraju 20. prosinca

Tako će završnicu igrati jedan drugoligaš (moglo ih je biti i više) te tri kluba koji su trenutno iza Šibenke na tablici. S obzirom da je čak 5 sudionika završnice iz Zagreba, nije nerazumno za očekivati da bi se baš tamo moglo igrati, no s nestrpljenjem ćemo čekati ždrijeb i odluku o domaćinu.