Oslabljeni šibenski sastav

Težak poraz Šibenke kod Dinama: Presudile prva i zadnja četvrtina

Košarka   |   Autor: G.M.   |   08.01.2023 u 19:07

Arhiva/ŠibenikIN
U 13. kolu HT Premijer lige za košarkaše, Šibenka je u Zagrebu poražena od momčadi Dinama sa 89:65 (30:11, 17:22, 14:21, 28:11). U Zagreb je putovalo 10 igrača. Šibenka je nakon ovog poraza peta (9 pobjeda i 4 poraza) te je i dalje blizu ekipa pri vrhu, Dinamo je pak sada na 6 pobjeda i 7 poraza te i dalje vodi sa Furnir Dubravom žestoku borbu za 6. mjesto i plasman u Ligu za prvaka. Već u srijedu Šibenka će u sljedećem kolu ugostiti Goricu.

Dinamo je od početka utakmice pokušao i uspio nametnuti svoj ritam igre. Brocić je na početku doveo Šibenku u vodstvo 2:3 košem uz dodatno slobodno bacanje, a onda je domaćin brzom i snalažljivom igrom u napadu napravio seriju 12:0. Veliko vodstvo Zagrepčana uglavnom je ipak posljedica loše napadačke šibenske igre: Šibenka je u prvoj četvrtini promašila svih pet šuteva za tri poena uz još pet izgubljenih lopti. Razlika je još bila prihvatljiva nakon 8 minuta (18:9), no u posljednje dvije minute prvog perioda dolazi novo razdoblje Dinamove dobre igre. Domaći su uspjeli zabiti čak 12 poena u te 2 minute, uključujući tricu Klepe u posljednjoj sekundi. Nakon što ih je sve išlo u prvih 10 minuta, Dinamo je imao ogromnu prednost od 30:11.

Početkom druge četvrtine Dinamov napad je konačno usporen, a onda se situacija počinje popravljati za Šibenku od 13. minute. Najprije se konačno pogodilo koju tricu (Jambrović pa Pleadin), onda su Pleadin i Kakar povećali šibensku seriju na 10:0 pa je u 16. minuti prednost Dinama iznosila samo osam razlike (32:24). No posljednje 3 minute prvog poluvremena Šibenka je upropastila povratak; Dinamo se opet vratio na veliku prednost od 17 razlike, uglavnom zahvaljujući Novačiću i Ušiću. Na kraju druge četvrtine red je ovaj put bio na Šibenci da pogodi tricu sa sirenom; Brocić je postavio rezultat s kojim se otišlo na odmor, 47:33.

I onda je početkom treće četvrtine konačno proradio šibenski napad. Dvije trice Paića i još dvije trice Kakara značile su samo pet razlike za Dinamo (52:47). Šibenka je u obrani uspješno zatvorila zagrebački napad, no i sami Šibenčani su dosta griješili u napadu pa se na kraju treće četvrtine nije uspjelo izvući bolji rezultat od minus sedam, 61:54.

Posljednju četvrtinu otvorio je tricom Brocić, za samo minus 4, no onda Dinamo radi seriju 9:0 i opet odlazi na dvoznamenkastu prednost. Skorić je dobio petu osobnu, što je dodatno smanjilo rotaciju Milačiću, a onda je prednost Zagrepčana opet počela rasti. Slično kao u prvoj četvrtini, Šibenka je opet dopustila Dinamu previše lakih poena i domaćin je otišao na konačnih 24 razlike. Za prevelik poraz dijelom je zaslužna i slaba šibenska obrana pri kraju utakmice.

Za razliku od druge i treće četvrtine, kada je Šibenka bila bolji protivnik, a Dinamov napad bio zaustavljen, u prvih i zadnjih 10 minuta previše se toga dopustilo protivniku. Nije Dinamo općenito bolja momčad, no večeras su zasluženo uvjerljivo slavili. Dio krivice za poraz snosi i gripa koja je napravila probleme šibenskoj ekipi za vrijeme praznika, no ovo nije bilo prvi put ove sezone da Šibenka utakmicu u kojoj je bila u egalu 10-15 minuta do kraja na kraju izgubi sa ogromnom razlikom. Isto se dogodilo i protiv Vienne te kod Cedevite. Koliko je šibenska momčad nepredvidiva, dovoljno pokazuje podatak da je Šibenka i Viennu i Cedevitu i Dinamo, tri ekipe od koje je doživjela uvjerljive poraze, u onoj drugoj utakmici pobijedila.

Dinamo je pak ekipa koja igra opušteno i vodi utakmicu na svoj mlin. Iako su se u drugoj i trećoj četvrtini dosta mučili s realizacijom, u prvoj i zadnjoj, kada je rezultat bio na njihovoj strani, mnoge stvari u napadu su im prolazile.

DINAMO (ZG): Cvitanović 7, Garafolić 18, Novačić 7, Ušić 20, Dugandžić 2, Anzulović, Vručinić 10, Klepo 3, Majić, Vučić 12, Cvitković 10, Markota, trener Mario Štirjan
ŠIBENKA: Skorić 4, Pleadin 11, Howard, Brocić 17, Paić 13, Kakar 9, Klarin, Antić, Jambrović 11, Šarić, trener Damir Milačić