Odlična prva utakmica četvrtfinala

Šibenki protiv Komarna mala, ali ohrabrujuća prednost

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   25.01.2023 u 19:55

ŠibenikIN/Valerio Baranović
U prvoj utakmici četvtrtfinala regionalnog Alpe-Adria kupa, košarkaši Šibenke i slovačkog Komarna odigrali su vrlo uzbudljivu utakmicu, u kojoj je Šibenka pred uzvrat ostvarila 7 poena razlike, 78:71 (27:28, 18:8, 15:18, 18:17). Revanš je predviđen za 8. veljače, a pobjednik će se plasirati na Final Four, koji se možda bude igrao i kod nas. Kod naših najbolji su bili Brocić u napadu te Howard u obrani. Kod gostiju tri igrača dala su 65 poena od njihovih 71 ukupno. Početkom zadnje četvrtine sa terena je zbog ozljede morao domaći kapetan Paić.

Gosti su krenuli vrlo dobro, Đorđević je, nakon pogođene trice uz faul, u 3. minuti postavio velikih 0:9 na otvaranju. Šibenka je, pak, krenula sa tri promašene trice iz prva tri napada, no to ih nije obeshrabrilo. Naprotiv, prvo Pleadin tricom otvara našu listu strijelaca (3:9), potom je dvije trice pogodio Paić, a onda i Brocić dvije. Tako se s 5 pogođenih šuteva za 3 poena zaredom Šibenka vrlo brzo vratila iz minus devet na 15:15.

Nakon početka koji je sugerirao da su gosti dosta bolji, Šibenka se vratila, poboljšala igru u obrani i potpuno razbudila publiku, koja ih je bodrila ostatak utakmice. A brzo su Šibenčani shvatili da im opasnost prijeti samo od 3 slovačka igrača. Nastavilo se izjednačeno, na njihovu tricu uzvratio je opet Brocić istom mjerom, a Jambrović je u 9. minuti doveo Šibenku u prvo vodstvo, 22:21.

Vrlo uzbudljiva i efikasna prva četvrtina završila je 27:28, uz čak 13 poena Brocića te brzom i dobrom košarkom obje ekipe.

Brocić nastavlja zabijati i početkom druge četvrtine, a onda Skorić sa 5 poena zaredom donosi 34:31. Gosti su počeli promašivati pa u 16. minuti pogotkom Antića rezultat je 39:33, što je prvo odvajanje Šibenke. Tajm-aut su zvali gosti, no nakon njega Paić povećava i na 8 razlike. Druga četvrtina bila je znatno manje efikasna od prve, pogotovo za goste. Konačni rezultat 1. poluvremena postavio je tricom Kakar za 45:36. Šibenka je u prvih 20 minuta pogodila 8 trica iz 18 pokušaja, a ključna prednost bili su igrači sa klupe (11 šibenskih naspram 1 slovačkog poena).

Početkom treće četvrtine Šibenka diže prednost na dvoznamenkasti broj; Kakar i Skorić za 49:37. Gostima je trica stala, no budući su dosta fizički jači, imali su veliki broj napadačkih skokova, prema tome jako puno drugih napada i pogodaka pod obručem. Kada su Šibenčani pojačali obranu i skok, rezultat se popeo do velikih 54:41 nakon trice Skorića u 25. minuti. Gosti su potom polako smanjivali, sve do 56:50, a njihov nalet prekida Howard u 28. minuti zakucavanjem, bitnim za atmosferu u dvorani. Na kraju odlične treće četvrtine bilo je 60:54.

Zadnju četvrtinu otvorio je tricom Paić za 63:54, ali u sljedećem napadu, pri pokušaju „odbojke“, se ozlijedio i morao van sa terena. Nastavila se potjera obje ekipe za što boljim rezultatom. Nakon 11 razlike za Šibenku, gosti polako stišću, a s dvije trice u 35. minuti dolaze na samo 69:67. Nastavljaju se problemi Šibenke sa obrambenim skokom, gosti i dalje nakon promašenih trica pogađaju dvice u nastavku akcije. Prijetnju gostiju da preokrenu uklonio je tricom Kakar u predzadnjoj minuti te Skorić za 77:69.

Potom slijedi zadnja minuta i hvatanje razlike. Gašić nakon još jednog napadačkog skoka donosi gostima smanjenje na 77:70, uz jedno pogođeno slobodno bacanje. Onda Gatling nepotrebno radi faul na Skoriću i poklanja nama dva slobodna bacanja. Skorić zabija jedno za 78:70. Onda sličnu grešku rade i naši: Kakar je pokušao spriječiti slovački napad faulom, jer Šibenka nije bila u bonusu, no radi prilično grub faul. Nakon dosuđene nesportske greške, Gatling je treći igrač koji u posljednjoj minuti pogađa 1 od 2 bacanja i postavlja konačnih 78:71.

Šibenka je tako pokazala da se može nositi sa puno bogatijim klubovima, no pokazalo se i da je velika šteta što Šibenka nije uspjela dovesti Gatlinga, igrača Komarna, na početku sezone.

ŠIBENKA: Kakar 8, Pleadin 9, Howard 5, Brocić 20, Paić 17, Skorić 13, Bobek, Klarin 1, Antić 2, Jambrović 3, Šarić, Škugor, trener D. Milačić
KOMARNO: Gatling 25, Gašić 22, Marković 5, Danielić, Đorđević 18, Stuckey, Volarik 1, Gergely, Foltin, Dolnik, trener Z. Jovanović

Ostali rezultati četvrtfinala:

Gornicza-Timisoara 93:86
Kolin-Vienna 74:72
Pardubice-Spisski Nova Ves 73:59

Nećemo se zaletati, ali ako se Final Four bude igrao kod nas, a Šibenka prođe u Komarnom, s obzirom na rezultate ostalih četvrtfinalnih parova, nije nemoguće ni da Šibenka ode do kraja i osvoji titulu.