Prva pobjeda u 2. ABA ligi

Šibenka svladala Cedevitu Junior: Igra u transu na početku drugog poluvremena započela preokret

Košarka   |   Autor: G.M.   |   18.12.2023 u 16:49

2. ABA liga/Dragana Stjepanović
U susretu 6. kola 2. ABA lige, košarkaši Šibenke su na neutralnom terenu u Širokom Brijegu, u susretu jedina dva hrvatska predstavnika u natjecanju, bili bolji od Cedevite Junior sa 79:69 (16:24, 24:20, 19:9, 20:16). Iako su u domaćem prvenstvu protiv istog protivnika primili čak 117 poena, ovaj put je obrana bila puno bolja, naročito u drugom dijelu (samo 25 primljenih poena). Najraspoloženiji kod narančastih bio je Luka Babić sa 18 poena (šut iz igre 9 od 12). Spomenimo i da je ova pobjeda od 10 razlike došla usprkos tome što je Šibenka trice gađala jako loših 5 od 30. Šibenčani su sada na omjeru 1-5, a u četvrtak na istom terenu od 18 sati igraju protiv slovenskog Šenčura.

NBA ritam (utakmica u Širokom Brijegu igrala se samo 19 sati nakon zadarske) nije naudila šibenskoj igri ni motivaciji; uostalom, razlog zašto Šibenka igra ovo natjecanje upravo je to da se igrači naviknu na ovakav tempo igranja. Kao i u Zadru, narančasti su opet imali i određenu navijačku potporu.

Kvaliteta utakmice bila je tipična za ovu razinu natjecanja: izmjenjivali su se periodi sa puno i malo postignutih koševa te periodi u kojima su obje ekipe pravile svoje mini-serije: prednost se brzo stjecala i gubila. Tako je Cedevita Junior imala malu, ali stalnu prednost u prvih 5 minuta te su poveli 5 razlike, uz čak 13 zabijenih poena. Potom Šibenka svojom serijom 6:0 preokreće na 16:15, da bi Zagrepčani do kraja četvrtine vratili na 16:24.

Razigravači Šibenke pokušavali su stalno nametnuti svoj stil igre: Klarin ulazima, Foreman dalekometnim pokušajima, a i Pleadin se potpuno vratio igri, uz preuzimanje odgovornosti. Obrana je na momente igrala dobro, no Cedevita Junior je u pojedinim trenucima tricama održavala svoju prednost. Prvo poluvrijeme branilo se uglavnom pomoću zone, što je neobičan izbor, ako se sjetimo da je isti protivnik u hrvatskom prvenstvu zabio Šibenci čak 117 poena, uz pogođene trice 15 od 24.

Druga četvrtina počinje slično, u mini-serijama. Zagrepčani odlaze na 11, naši smanjuju na 7, a potom opet Zagrepčani odlaze na rekordnih 13 razlike (22:35 u 15. minuti). Nije Cedevita tada napravila ništa posebno, no zahvaljujući otvorenim šutevima izdaleka otišli su, uz nikakvu igru, do velike prednosti. Tada slijedi prvi pravi šibenski nalet te se, za samo 2 minute i 20 sekundi, od 30:40 vraćamo na 40:41 (na odmoru 40:44).

Serija 7:0 (uz dva atraktivna zakucavanja) na početku nastavka donosi preokret, ne samo u rezultatskom smislu (49:46), nego i u glavi. Napad se opustio, obrana napustila zonu i počela igrati agresivnije (samo 9 primljenih poena u trećoj četvrtini), a Amerikanac Allen potpuno je zaustavljen. Cedevita je, pak, pokazala kako košarkašima nije lako nastaviti pogađati trice jednom kad se velika prednost istopi. Zagrebačka neefikasnost nije do kraja iskorištena, uglavnom zato što su Šibenčani tricama pokušali riješiti susret što je prije moguće. Bilježimo tako ishitrene pokušaje Pleadina, Hrštića i Foremana (ukupan šut Šibenke za tricu na susretu iznosio je samo 17%, odnosno 5 od 30) pa je šibenska prednost iznosila samo 59:53 pred zadnjih 10 minuta, a mogla je puno više.

Foreman na početku zadnje četvrtine pogađa tricu za 62:53, no do kraja susreta Cedevita se još jednom vraća na minimalan zaostatak. Šibenka se protivničkim pokušajima potpunog preokreta othrvala tek pri kraju: 95 sekundi do kraja Pleadin pogađa za 70:65, 58 sekundi do kraja Foreman pogađa koš uz faul za 73:67, a zakucavanje usamljenog Mandalinića 30 sekundi do kraja za 75:67 značilo je sigurnu pobjedu, koja je na kraju iznosila čak 10 razlike, 79:69.

Iako nisu baš svi šibenski igrači bili na potrebnoj razini ovog popodneva, zahvaljujući većoj širini kadra ipak se pronašlo dovoljno raspoloženih za veliku pobjedu.

GSD Pecara, Š. Brijeg, gledatelja 100, suci Radoš Savović, Ivan Milićević i Milanko Milanović

ŠIBENKA: Brajković, Skorić 4, Hrštić 2, Bobek, Klarin 10, Pleadin 8, Howard 8, Foreman 17, Babić 18, Mandalinić 6, Perković 6, Škugor, trener Damir Milačić

CEDEVITA JUNIOR: Bogdanović, Ogrizović 3, Karačić, Jelić 14, Allen 3, Kučić 14, Serdarušić 8, Mršić, Kosi 10, Batinić 17, trener Damir Mulaomerović