Jako dobar protivnik

Šibenka se vratila iz minusa i pri kraju slomila Dinamo

Košarka   |   Autor: G.M.   |   08.10.2022 u 20:19

ŠibenikIN
U 2. kolu HT premijer lige u košarci, Šibenka i Dinamo odigrali su uzbudljivu utakmicu, koja je završila pobjedom Šibenke 78:71 (20:14, 19:20, 17:20, 22:17). Brocić s 19 i Jambrović sa 18 najbolji kod domaćina, Cvitković sa 16 te Vučić i odlični iskusni Markota po 15 kod Dinama. Dinamo je 13 minuta do kraja imao plus deset, Šibenka je nakon ključne minute odmora već do kraja četvrtine to stigla i na kraju prelomila utakmicu.

Baš kako je trener Milačić i najavio, obje ekipe pokušale su utakmicu odvesti u svoj ritam. Dinamo se orijentirao na trice i Cvitkovića pod košem, Šibenka je igrala brzo i raznovrsno. Početna petorka s kojom su narančasti ušli u sezonu bila je Brocić, Pleadin, Gulin, Paić i Howard. Milačić se odlučio na dosta česte izmjene, brzi i aktivni napad te agresivna obrana tražili su da svaki igrač uđe kratko u igru, odradi maksimum i izađe. Početak su obilježili Brocićevi prodori, ali i ne pretjerano uspješan šut (što će se nastaviti kroz cijelu utakmicu).

Paić je na početku doveo Šibenku do 9:4, kada je u dva napada zabio ukupno 7 poena, nakon što je dvaput zaredom zabio pod prekršajem. I Cvitkoviću je to uspjelo jednom, odmah na drugoj strani. Vrlo izjednačena prva četvrtina u kojoj se Šibenka prvi put odlijepila na plus šest polaganjem Jambrovića 15 sekundi do kraja, za 20:14 na kraju prvog perioda.

Nastavio je Jambrović zabijati i početkom druge, još dva polaganja za 24:17, kasnije i tricu za 31:22 (ukupno 11 poena Jambrovića u drugoj četvrtini). U 14. minuti Šibenka prvi put ima plus deset, no Dinamo je ekipa koja cijelu utakmicu igra istim ritmom i bez opterećenja; od 34:24 dolaze do 34:31. Četvrtina završava sa 39:34, a dojam je da je Šibenka bila bolja upravo za toliko.

Drugo poluvrijeme Dinamo otvara sa tri trice (Markota 2 i Cvitković) za 39:43. Nakon skoro 4 minute bez koša domaćih Paić opet zabija pod prekršajem, no ne zabija slobodno. U 26. Markota opet zabija tricu, sada za 44:50. Jako lošu realizaciju Šibenčana u tim trenucima Zagrepčani dobro koriste, nakon zakucavanja Garafolića i slobodnih bacanja Cvitanovića gosti imaju deset razlike (44:54). Trener domaćih zove minutu odmora i do kraja četvrtine postojala je samo Šibenka na terenu. Rebićeva trica u 28. minuti smanjila je zaostatak na minus pet. Jedna nesportska pogreška pruža šansu za potpuni povratak: mladi Skorić zabija jedno slobodno, ali onda i tricu za 53:54. Nakon toga Skorić je napravio svoj peti faul i morao iz igre, no do kraja četvrtine Rebić je zabio tricu za vodstvo 56:54 i ludilo u dvorani. Bila je to dakle serija 12:0 Šibenčana, nakon dobro iskorištene minute odmora.

Početak zadnjeg perioda obilježio je efektan pogodak iz okreta Howarda za 58:56, na što je Markota uzvratio tricom. Nakon toga i Vučić zabija tricu za goste i opet je minus četiri. Dinamo je održavao prednost dok Jambrović nije zabio pet poena zaredom za 66:64 5 minuta do kraja. Brocićeva trica pa koš i faul u sljedećem napadu donose 72:66, na što Markota odgovara novom tricom (Markotin šut na utakmici bio je 0 od 1 za 2 poena i 5 od 9 za 3 poena). Do kraja utakmice Šibenka je zabila 6 poena iz slobodnih bacanja, a jednom kad su uhvatili plus sedam, tu prednost više nisu ispuštali, sve do konačnih 78:71.

U završnim napomenama pohvalit ćemo mlade Brocića, Klarina i Skorića na vrlo samouvjerenoj predstavi, Šibenka će se moći s njima snaći dok se ne nabavi još jednog razigravača. Milačićeva momčad nije dozvolila Dinamu da do kraja drže priključak tricama i igrom pod košem. Šteta je što su zadnji napad Šibenčani odlučili po američkom običaju pustiti da istekne vrijeme; Dinamo bi mogao biti direktni protivnik za 6. mjesto i Ligu za prvaka pa bi još koji koš dobro došao za međusobni omjer. Šut Šibenke za tricu, inače, iznosio je 8 od 33.

Sljedeći izazov dolazi u srijedu, kada u 18 sati na Baldekinu gostuje austrijski prvak Vienna, u sklopu regionalne lige.

ŠIBENKA: Pleadin 2, Gulin 1, Howard 5, Brocić 19, Paić 14, Skorić 9, Bobek, Klarin, Rebić 10, Antić, Jambrović 18, Šarić, trener Damir Milačić

DINAMO: Cvitanović 13, Garafolić 8, Klepo, Novačić 2, Cvitković 16, Jakšić, Škarica, Malekinušić, Majić, Vučić 15, Dugandžić 2, Markota 15, trener Mario Štirjan