Odličan Hrštić sa 28 poena

Šibenka protiv Zadra, u napetoj završnici, na kraju pobijedila samu sebe

Košarka   |   Autor: G.M.   |   06.10.2023 u 20:10

GKK Šibenka
U 2. kolu FAVBET Premijer lige za košarkaše, GKK Šibenka je na uzavrelom Baldekinu protiv Zadra, vjerojatno najbolje ekipe u prvenstvu, poražena sa 75:80 (18:21, 22:18, 23:21, 12:20). Nakon što nisu dopustili da im se favorizirana ekipa opet odlijepi na nedostižnu razliku, Šibenčani su stvorili sebi priliku da ostvare pobjedu, no nespretne reakcije u napadu nisu na kraju okapitalizirale danas odličnu obranu.

Ponovno odlična atmosfera u susjedskom derbiju, čemu su doprinijele obje navijačke skupine, a s obzirom da je na gostujućoj tribini najviše bio istaknut transparent splitskog nogometnog kluba, vjerojatno je bilo prisutno i više od dvije skupine.

Zadar je svakako, uz Split, trenutno najbolje što hrvatska košarkaška liga može ponuditi, a to je još jednom bila prezentacija anti-košarke, baš poput Splićana. Šibenka je ovaj put bila nošena svojim navijačima pa Narančasti nisu sebi dozvolili da opet uđu u crnu rupu protiv fizički jačeg protivnika, naprotiv, održali su malu razliku do kraja i na kraju imali šansu da izbore produžetak.

Zadar je nakon 3 minute imao već 0:7, da bi ulazak Hrštića donio domaćinu najprije dvije trice i smanjenje na 6:7, ali ih i vratio psihološki nazad u utakmicu, nakon lošeg početka.

Obje ekipe bile su slabo šuterski raspoložene, no fizički jači gosti sebi su na taj način izborili više prilika za nove napade. Svojom trećom tricom u 7. minuti Hrštić donosi Šibenčanima 14:9, što je Zadar brzo izjednačio. Bio je to prvi od nekoliko navrata da će domaći olako izgubiti teško stečenu prednost. Na kraju prve četvrtine mala prednost Zadrana, 18:21.

Slično i u drugom periodu, u 13. minuti Hrštić i Mandalinić tricama donose 29:23, da bi i ta prednost bila prilično brzo izgubljena. U 17. zadarska prednost iznosila je 34:39, da bi u zadnje tri minute prvog poluvremena Šibenka preokrenula na 40:39.

Hrštić je bio daleko najraspoloženiji igrač kod domaćina, gledano šuterski, u jednom trenutku njegov šut za tricu iznosio je 6 od 7, a svi ostali šibenski igrači imali su realizaciju za tri 1 od 10.

I u trećoj četvrtini izjednačena i neprecizna igra, Šibenčani imaju novu priliku da se odlijepe, no i 60:56 iz 29. minute brzo je neutralizirano. U zadnjih 10 minuta, zahvaljujući trici Mandalinića, Šibenčani ulaze sa plus tri, 63:60.

Ključni trenuci utakmice dogodili su se sredinom zadnje četvrtine, kada Zadar, zahvaljujući šibenskim napadačkim greškama, sa svoje dvije trice dolazi do 68:74. Nije ekipa Damira Milačića mogla nadoknaditi toliku razliku, iako su sebi stvorili šansu: Mandalinić i Brown smanjili su na minutu i pol do kraja na 75:77.

Na kraju su presudili individualni pokušaji domaćih igrača da sebi priskrbe slavu i sami donesu pobjedu. Odlični Hrštić u zadnjoj četvrtini je nekoliko puta nepotrebno forsirao šut, a Brown je u zadnjoj minuti prerano šutirao tricu za preokret. Kada je Howard 14 sekundi do kraja ukrao jednu loptu, Šibenka je imala veliku kontru tri protiv jednog da dođe do produžetka, no kao i u cijelom susretu, nisu uspjeli napraviti mirno dodavanje pa im je lopta pobjegla iza crte. Ramljak je promašio jedno slobodno, kod 75:78, davši novu priliku, no Žganec je skočio i postavio konačan rezultat.

SD Baldekin, gledatelja 750, suci Jovović, Galić, Rogić
ŠIBENKA: Skorić 2, Howard 3, Brown 11, Babić 8, Mandalinić 14, Hrštić 28, Bobek, Klarin, Perković 7, Šarić, Škugor 2, Brajković, trener Damir Milačić
ZADAR: Žganec 9, Lakić, Jambrović, Božić 13, Ramljak 15, Klarica 8, Vujačić 3, Mazalin 2, Njegovan, Mekić 7, Drežnjak 23, Grbić, trener Danijel Jusup

Šibenci slijede izazovi već u toku radnog tjedna, u 2. ABA ligi, na turniru u Subotici, počevši od Borca iz Banja Luke, u ponedjeljak od 15 sati.