Liga za prvaka sve bliže

Šibenka protiv Alkara razveselila navijače 12. put u prvenstvu

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   21.01.2023 u 22:21

U 16. kolu HT Premijer lige, košarkaši Šibenke svladali su Alkara sa 75:59 (17:11, 14:12, 22:18, 22:18). U odličnoj atmosferi, zahvaljujući navijačima i jednog i drugog kluba, obje ekipe dale su sve od sebe, naročito u obrani, no Šibenka je pokazala da je bolja. Ponovo je najbolji bio Kakar, sa 17 poena i odličnom šuterskom večeri. Šibenčani tako nakon 16 kola imaju i dalje sve domaće pobjede, a sa samo 4 poraza dijele poziciju sa Cedevitom te imaju samo 1 poraz više od Cibone, Zadra i Splita.

Alkar je dobro krenuo u utakmicu, povevši 2:6 nakon nekoliko dobrih napadačkih akcija. No taj početak bio je jedini dobar period Sinjana, što se tiče napada. Ostatak utakmice gosti su se dosta mučili sa realizacijom.

Trener domaćih Milačić odmah je u 2. minuti zvao minutu odmora i onda kreće prvi nalet Šibenke i serija 9:0, gdje se sa 5 poena istakao Kakar, za 11:6. Pet i po minuta bez sinjskog koša prekinuo je tricom Jukić, potom slobodnim bacanjima izjednačio na 11:11, no do kraja četvrtine Šibenka se opet odlijepila na 6 razlike, 17:11.

Drugu četvrtinu otvorili su tricama za domaćine Pleadin i Skorić, dok je kod Alkara ušao Peevy, od kojeg Sinjani dosta očekuju u borbi za opstanak u ligi. Šibenka je održavala solidnu prednost sve do odmora; nakon što je Alkar smanjio u 17. minuti na 6 razlike, prvo su Pleadin i Skorić vratili na 9, a onda je kapetan Paić odveo Šibenku na dvoznamenkasto vodstvo, sa dvije fenomenalne akcije u suradnji sa Pleadinom, odnosno Brocićem, za 31:18. Do poluvremena je Alkar smanjio na 8 razlike.

Alkar se cijelu drugu četvrtinu i dalje mučio sa šutem, no treba istaknuti i borbenu obranu domaćih te nekoliko dobrih obrambenih reakcija Howarda. Šibenka se kroz 1. poluvrijeme mučila sa slobodnim bacanjima, 4 igrača stala su po jedanput na liniju i sva 4 su gađali 1 od 2.

Drugo poluvrijeme domaćin opet otvara tricama, najprije Kakar, koji je konačno došao u šutersku formu, onda i Pleadin pa Paić, za 42:26. Obje ekipe su se u nastavku i dalje mučile sa slobodnim bacanjima (Šibenka ukupno 7 od 16, Alkar 12 od 18, s tim da su ti promašaji dolazili u bitnim trenucima), kao i realizacijom općenito. No čak i sa lošim napadom Alkar je malo-pomalo od 16 došao na samo 6 razlike zaostatka u 27. minuti. Tom sinjskom naletu Šibenka se othrvala tako da su njezini bekovi, Klarin i Brocić, tri puta ukrali gostima loptu doslovno iz ruku te iz kontri vratili rezultat na mirnijih 53:41. Te 3 ukradene lopte značajno su pridonijele pobjedi.

U posljednjih 10 minuta ekipe su se nastavile mučiti u napadu, a rezultat se dugo kretao negdje oko 8 razlike. Zbog lošeg napada, Šibenka se nikako nije mogla odvojiti, a Alkar nikako nije mogao smanjiti pa je cijela zadnja četvrtina prošla u šibenskoj strepnji od sinjskog preokreta, koji se nije dogodio. Naprotiv, na samom kraju je Šibenka ipak uspjela odvesti utakmicu na uvjerljivih +16, 75:59. Sa još 2 trice u tom periodu se istakao Kakar, koji je večeras imao šut za tricu 5 od 6, zbog čega je i doveden.

ŠIBENKA: Skorić 14, Kakar 17, Brocić 6, Jambrović 7, Paić 16, Bobek, Klarin 2, Pleadin 13, Howard, Antić, Šarić, Škugor, trener Damir Milačić
ALKAR: Bašić 13, Putnik 9, Polutak 12, Jukić 5, Lisica 7, Zukanović, Marić 5, Vojedilov, Peevy 3, Svalina 5, Tomašević, Vučić, trener Luka Bujas

Pred dobro napunjenom dvoranom na Baldekinu sudili su Jurčević, Rogić i Reić.

Šibenka ima omjer 12-4 te joj je Liga za prvaka veoma sigurna, s obzirom da je teško mogu preteći i Dubrava i Dinamo, oboje sa 8-8. Cibona, Split i Zadar imaju tek 1 poraz manje, a Cedevita Junior je također sa 4 poraza.

Sljedeća košarkaška uzbuđenja dolaze već u srijedu, kada u četvrtfinalu regionalnog Alpe Adria kupa dolazi odlični slovački klub Komarno.