Protiv direktnog konkurenta

Šibenka poražena od Dubrovnika: Napad se kasno probudio, obrana prespora za raspoložene goste

Košarka   |   Autor: G.M.   |   13.01.2024 u 20:55

Valerio Baranović/ŠibenikIN
U susretu 16. kola FavBet Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na svom Baldekinu protiv ekipe Dubrovnika poražena sa 77:88 (12:19, 24:32, 18:17, 23:20). Ranu dubrovačku prednost Šibenčani su pokušavali stići punih 25 minuta, no prekasno je novi način igre počeo davati ploda da bi se postiglo išta bolje od časnog poraza.

Pun Baldekin došao je vidjeti premijeru novog trenera. Iako su Šibenka i Dubrovnik blizu jedno drugome na tablici, jedino po čemu su te dvije ekipe u prvom poluvremenu bile slične bili su dresovi (narančasti protiv crvenih je ipak nešto što bi trebalo izbjegavati).

Šibenka je pokušala odigrati ono što je obećano, s naglaskom na obranu. Iako Dubrovčani nisu pretjerano brza ekipa, rano su se adaptirali na šibensku agresivnu obranu te su se zahvaljujući većoj pokretljivosti i 7 pogođenih trica u prvom poluvremenu uspjeli odvojiti na iznimno veliku prednost: od 8:5 za Šibenku u 4. minuti rezultat je otišao na 8:17 u 8., a potom i na 20 razlike u drugoj četvrtini.

Uz nedovoljno pokretljivu šibensku obranu, ni napad nije bio bolje sreće. Igralo se, doduše, smirenije nego inače, bez previše individualnih forsiranja, ali i bez nekakvog alternativnog rješenja. Vanjski šut je bio slabiji nego protivnički, no dojam je popravio Klarin pri kraju druge četvrtine, sa 8 svojih poena u tri uzastopna napada. Do odmora zaostatak je smanjen na još uvijek velikih 15 razlike, 36:51. Josip Pandža, novi trener u privremenoj funkciji predstavnika kluba, pokušavao je cijelo prvo poluvrijeme probuditi momčad sa neuobičajeno puno izmjena i tajm-autova, no tek zadnjih 5 minuta to je dalo nekog rezultata.

Treća četvrtina bila je vrlo radna: obje ekipe uložile su veliki napor da smanje, odnosno očuvaju razliku. Klarin i novo pojačanje Lukić i dalje su bili najraspoloženiji u šutu kod domaćih; nekoliko puta Šibenka je bila blizu smanjenja na jednoznamenkasti zaostatak, no Dubrovčani su nastavili pogađati kad im je trebalo najviše te je cijeli trud naših u tih 10 minuta rezultirao tek sa smanjenjem za 1 poen, na minus 14 (54:68).

Večeras odlični Filip Vujičić drži igru gostiju i na početku zadnjeg perioda igre sa svojih 7 poena, za 57:75. Babić i Foreman odgovaraju tricama za 63:75. Nakon minute odmora opet se ukazuju slabosti narančaste obrane te su gosti opet na 16 razlike, na što je onda i domaći trener pozvao tajm-aut.

Zadnjih 5 minuta otvara Skorić tricom, za novi tračak nade, koju povećava Pleadin sa svoja 3 poena, a tri minute do kraja konačno je minus 10 (71:81). Pleadin pogađa tricu za minus 7, a Cvitković pogađa na drugoj strani 1 slobodno bacanje. Pleadin potom gubi loptu, koju požrtvovno bacanje Howarda nije uspjelo vratiti, a Cvitković zakucavanjem 97 sekundi do kraja zaključuje priču. Na kraju je završilo 77:88.

Dubrovnik je pokazao da nije slučajno došao do toliko gostujućih uspjeha (ovo mu je već četvrti), a pred Šibenkom je puno posla da spasi sezonu koja je otišla u neželjenom smjeru (omjer je sad 5-10, a sredina tablice jednako je udaljena koliko i samo dno).

SD Baldekin, gledatelja 700, suci Martin Vulić, Marko Stanković i Teo Miletić
ŠIBENKA: Skorić 5, Klarin 22, Pleadin 17, Foreman 11, Perković, Lukić 15, Bobek, Howard 4, Babić 3, Šarić, Škugor, trener Ante Nerber
DUBROVNIK: Dubelj 18, Guštin 8, F. Vujičić 16, Levi 4, Cvitković 17, J. Vujičić, Klarić 3, Džajić, Vodopija 11, Miović 6, Gizdavčić 5, trener Ivan Perinčić

U sljedećem kolu Šibenka gostuje kod Škrljeva sljedećeg vikenda.