Pleadin morao iz igre

Šibenka nakon drame bez preokreta protiv Cedevite Junior

Košarka   |   Autor: Goran Milić   |   24.02.2024 u 21:32

GKK Šibenka/Milan Balaban
U novoj zaostaloj utakmici (12. kola) FavBet Premijer lige za košarkaše, Šibenka je na svom, opet punom, Baldekinu izgubila od zagrebačke ekipe Cedevita Junior sa 81:83 (21:24, 24:29, 13:14, 23:16), u susretu prepunom nesretnih događaja, prekida, velikih grešaka, zamalo s velikim preokretom i s uzbudljivom završnicom. U svakom slučaju, utakmica kakva se rijetko viđa. Kako bi dosegli šesto mjesto prije trećeg kruga, što im donosi jednu utakmicu više doma, Šibenčani će u zadnjem kolu, 2. ožujka, morati dobiti Cibonu doma da bi bili sigurni (inače moraju čekati da i Dubrovnik i Zabok izgube u zadnjem kolu).

Čudno prvo poluvrijeme, koje je trajalo više od 55 minuta zbog prekida, gledali smo na Baldekinu.

Šibenka je učinila sve što je mogla da nadoknadi nedostatak Lukića pa je Babić bio jedino rješenje na krilu. Howard se maksimalno trudio u obrani, no upravo taj defenzivni dio je zakazao u prvom dijelu (slično kao u prvoj utakmici protiv Cedevite J., kada se primilo 117 poena i 16 trica).

Narančasti su se držali do 8. minute i 16:16, a onda su dvaput zaredom napravili faul dok je protivnik šutirao tricu i to je 16:22, no tek početak šibenskih nevolja.

Druga četvrtina je donijela nove greške i nesreće. I dok su domaći u jednom trenutku imali šut za tricu 1 od 12, gosti su opet bili uspješni u tome (6 od 9). Na to se nadovezala i jedna tehnička pogreška te jedan koš uz faul.

Najgore od svega, Pleadin je morao iz igre zbog, čini se, ozbiljnije ozljede, a onda smo u sljedećem napadu zamalo ostali i bez Babića.

Cedevita je imala 5 minuta prije odmora 29:42. Pri kraju četvrtine Klarin je sa 5 poena malo smanjio rezultat: nakon 20 minuta bilo je 45:53; vrlo prihvatljivo s obzirom što se sve događalo.

Sjajna atmosfera na Baldekinu bila je i u nastavku, no Šibenka je, uglavnom zbog tri Babićeve neshvatljive greške, zabila samo tri poena u pet minuta, ali svejedno je još bila u igri, zbog neljudskih napora Howarda u obrani. Cedevita dosta mirnija u napadu od šibenske bezidejnosti pa se u zadnjih 10 minuta ušlo sa 58:67.

Cedevitini igrači Jelić i Bogdanović pokazali su se kao pravi šuteri u zadnjoj četvrtini, državši još neko vrijeme svoju ekipu na značajnoj prednosti. Tek 5 minuta prije kraja Šibenka prvi put dolazi do realne šanse da preokrene: nakon jedne nesportske greške Klarin iz slobodnih bacanja i (danas odlični) mladi Škugor tricom vraćaju neizvjesnost, od 65:76 do 70:76. Kada su domaći konačno došli toliko blizu, osjetio je i Foreman da je vrijeme za pogoditi jednu dalekometnu tricu, za ludilo u dvorani, koje se nastavilo kad je i Babić položio za samo minus 1.

Klarin i Škugor donijeli su Šibenci i neriješeno, a do kraja je bilo gotovo tri minute. Možda je Šibenka malo i prebrzo dostigla zaostatak (nadoknadili 11 razlike u tri minute), jer bilo je tu dovoljno vremena da se gosti priberu i pokušaju opet.

Završnica kreće tako što Šibenka kreće u presing po cijelom terenu, zbog čega Karačić u jednom trenutku ostaje sam pod košem, prima loptu i zakucava za 79:81. Šibenčani promašuju dvaput, promašuje na drugoj strani i Jelić dva slobodna bacanja. Bogdanović je miran u skoku sa odstojanja za 79:83, a onda Klarin pogađa za 81:83, 73 sekunde do kraja. U te 73 sekunde vidjeli smo svašta, ali ne i postignut poen. Klarin je napravio korake u napadu za izjednačenje, a u zadnjim trenucima naši su bili u novoj šansi: Foreman nije pogodio tricu za pobjedu, Howard je uhvatio loptu 4 sekunde do kraja, no nije se odlučio ići sam na koš za izboriti produžetak (iako je bio u dobroj situaciji), već je vratio Foremanu za novu tricu. On se iz teške situacije izborio za šut, bio blizu, ali na kraju šibenski navijači nisu dočekali da tricom sa sirenom uzmu pobjedu.

Nije ni tu bio kraj uzbuđenjima i nadanjima, jer su suci išli nešto provjeravati, ali nisu našli ništa unutar vremena što bi promijenilo ishod.

Da je pogodio, bio bi to svakako trenutak za pamćenje, ali Šibenka nastavlja sa tradicijom da gubi utakmice na način da kod minus dva u zadnjem napadu šutiraju za tri, umjesto za produžetak (doživjeli smo to od četvrtifinala Kupa protiv Cibone 2017. pa do nekih drugih većih i manjih utakmica). Obje ekipe dobile su zaslužen pljesak publike, koja će do kraja regularnog dijela lige, bez obzira na ovaj poraz, imati još prilike vidjeti neke zanimljive utakmice u borbi za visoke pozicije, jer treći krug donosi još 11 utakmica. Najviše brine mali kadar: nakon izlaska Pleadina u igru je ulazilo tek 6 igrača, koji su vodili veliku bitku sa fizički jakim gostima.

SD Baldekin, gledatelja 850, suci Hadžić, Terlević i Modrić

ŠIBENKA: Klarin 24, Pleadin 5, Howard 8, Babić 17, Škugor 9, Skorić, Bobek, Foreman 15, Topolović, Perković 3, Šarić, Brajković, trener Josip Pandža

CEDEVITA JUNIOR: Ogrizović 11, Rašić 11, Karačić 16, Kevaughn 12, Serdarušić 11, Bogdanović 8, Jelić 14, Mršić, Bilić, Batinić, trener Damir Mulaomerović