Šteta

Hrvatska izgubila od Njemačke: Košarkaši ne idu na Olimpijske igre u Japanu

Košarka   |   Autor: HINA   |   03.07.2021 u 18:30

HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms
Hrvatska košarkaška reprezentacija ostala je bez izgleda za plasman na Olimpijske igre u Tokiju nakon što je u polufinalu kvalifikacijskog turnira za OI kojem je domaćin Split, izgubila od Njemačke sa 76-86.

Hrvatska neće ići na svoje pete Olimpijske igre, a Njemačka će svoju priliku tražiti u nedjelju u finalu protiv Brazila kojeg vodi Aco Petrović.

Hrvatskoj nije pomogla niti fantastična predstava Bojana Bogdanović sa 38 koševa.

Nakon uvjerljivog poraza od Brazila i teško izborene pobjede protiv Tunisa, Hrvatska protiv Njemačke nije imala pravo na još jedan pogrešan korak. Samo je pobjeda ostavljala nadu za plasman na OI, dok je poraz značio i kraj. Na koncu su odabranici Veljka Mršića izgubili sa 10 razlike, premda su osam minuta prije kraja imali 10 koševa viška.

Njemačka je bolje ušla u susret i nakon šest minuta igre gosti su vodili 15-9. Hrvatska se mučila, no u završnici četvrtine je na krilima Bojana Bogdanovića okrenula rezultat i stigla do +5 (22-17), da bi četvrtina završila 23-19.

Nažalost, na otvaranju druge četvrtine Njemačka se serijom 12-3 vratila u vodstvo (31-26), a vrlo brzo stigla i do velikih devet razlike (37-28). U prve četiri i pol minute nastavka njemački košarkaši su zabili čak 18 koševa.

Hrvatska se ponovo probudila u drugom dijelu četvrtine. Bogdanoviću se priključio Mario Hezonja i sa 10 koševa u nizu vratio nas je u igru izjednačivši na 43-43. U posljednjem napadu Bogdanović je položio za novo vodstvo Hrvatske (45-43) i "ludnicu" na tribinama Spaladium arene.

U tvrdoj i čvrstoj trećoj četvrtini s malo koševa, Hrvatska je došla do svoje najveće prednosti u susretu, osam razlike (60-52). Njemačka je do kraja ovog perioda uspjela smanjiti zaostatak za jedan koš, pa se u posljednjih 10 minuta ušlo s rezultatom 63-56.

Hrvatska je na otvaranju zadnje dionice povela +10 (68-58), no naćalost nastavak je bio za zaborav. Njemačka se polako vraćala i četiri minute prije kraja je izjednačila na 74-74, a potom i povela 76-74. Minutu i 30 sekundi prije kraja njemačka vrsta je imala 80-76, a kada je Lo zabio dva bacanja za 82-76 35 sekundi prije kraja priči je bio kraj.

Hrvatsku je predvodio sjajni Bojan Bogdanović sa 38 koševa no to nije bilo dovoljno za pobjedu. Mario Hezonja je dodao 14 koševa, a Željko Šalić i Antonio Jordano po šest koševa.

Kod naših suparnika najefikasniji su bili Maodo Lo sa 29 koševa i osam asistencija, Joshiko Saibou sa 13 i Andreas Obst sa 11 koševa.

U ranijem terminu u drugom polufinalnom susretu Brazil, kojeg vodi hrvatski stručnjak Aco Petrović, je uvjerljivo svladao Meksiko 102-74.

Brazil je predvodio Vitor Benite sa 22 koša, Rafael Luz dodao je 12, a Alex Garcia 11 poena. Kod Meksika najbolji su bili Francisco Cruz sa 18 i Gustavo Ayon sa 16 poena.

Bila je to treća brazilska uvjerljiva pobjedu na kvalifikacijskom turniru u Splitu. Prije Meksika, Acini odabranici su u skupini svladali Tunis (83-57) i Hrvatsku (94-67).

Finale je u nedjelju u 19.30, a na OI u Tokio ide samo pobjednik finalnog susreta u Splitu.