Uvijek neugodni Tall Blacks

Dario Šarić nakon poraza od Novog Zelanda: 'Kad te uhvati umor, donosiš ishitrene odluke'

Košarka   |   Autor: G.M.   |   04.07.2024 u 12:55

HKS
Hrvatska košarkaška reprezentacija poražena je od Novog Zelanda sa 86:90 (29:28, 31:27, 19:19, 7:16) u drugoj utakmici olimpijskog kvalifikacijskog turnira u Pireju. Budući da je poraz bio manji od 16 razlike, plasman u polufinale je osiguran, ali je propuštena prilika za potvrdu prvog mjesta u skupini A. Za to će Hrvatima trebati danas pobjeda Slovenije manja od 29 razlike, dok će u slučaju pobjede Novog Zelanda ili pobjede Slovenije s više od 28 razlike Hrvatska biti druga (pod uvjetom da Slovenci ne pređu 102 poena).

Termin odigravanja utakmice svakako je glavna tema nakon poraza očito umorne hrvatske reprezentacije, no u hrvatskom taboru analizirali su i druge aspekte susreta.

- Ne treba tražiti alibije, međutim danas nismo imali energiju kakvu smo imali jučer, s obzirom da je ovo druga utakmica u 16 sati. Bili smo cijelo vrijeme tu negdje, pokušavali smo, momci su se stvarno trudili, no imali smo problema s njihovim ranim napadima i brzim dotrčavanjima, s igrom dva na dva i skupljanjem naše obrane. A i pogađali su sve, imali su šut za tri poena preko 40%. Na kraju je bilo i par loših reakcija u napadu, nekoliko puta lopta nije došla do Ivice, a i kad je dobio loptu, presjekli su to s dobrim udvajanjem - kazao je nakon utakmice izbornik reprezentacije Josip Sesar.

Hrvatska je u prvom poluvremenu zabila 60 poena, imala vodstvo 86:79 tri minute do kraja, da bi Novozelanđani napravili seriju 11:0 na kraju utakmice.

- Nije to samo kod nas, kad te uhvati umor, donosiš ishitrene odluke, možda ti nedostaje mrvica snage za bolji završetak. Borili smo se, mislio sam da smo tu, da ćemo preokrenuti u svakom trenutku. No, takav je sport. Možda i nije loše da nas malo vrati, da moramo biti ponizni i vjerovati da moramo imati 100% svaki posjed i svaku obranu i moramo igrati timski. Nervoza nas je pojela, jer smo htjeli što prije to dovesti kraju. Novi Zeland je odigrao 40 minuta dobru utakmicu, grizli su i na kraju im se isplatilo, a nama je to pouka za sljedeću utakmicu - rekao je Dario Šarić.

Poraz Hrvatske doveo je Slovence u ozbiljne probleme, koji za uopće proći skupinu trebaju danas pobjedu od 10 razlike. Gotovo da se hrvatski poraz isplatio...

U drugoj skupini u Pireju, Grčka bi trebala biti prvoplasirana, a pobijede li Egipta danas, drugi polufinalist bit će Dominikanska Republika.

Na drugim turnirima, u Valenciji zasad dobro stoje Španjolska i Bahami, u Rigi Filipini i Brazil, a u San Juanu Litva, Italija i Portoriko.

Sa svakog od četiri turnira po jedna ekipa pridružit će se Francuskoj, SAD-u, Kanadi, Južnom Sudanu, Australiji, Srbiji, Njemačkoj i Japanu na Olimpijskim igrama u Parizu.