Serija se vraća u Zagreb

Solaris tijesno poražen od Mladosti u sadržajnoj utakmici

Vaterpolo   |   Autor: G.M.   |   13.05.2022 u 23:57

ŠIBENIKIN
U drugoj utakmici doigravanja za 3. mjesto vaterpolskog prvenstva Hrvatske Solaris je na domaćem plivalištu poražen od zagrebačke Mladosti rezultatom 9:10 (3:3, 2:2, 2:3, 2:2) pa će se o putniku u Ligu prvaka odlučivati u srijedu u glavnom gradu. Bila je to utakmica u vrhunskoj navijačkoj atmosferi, sa puno neobičnih detalja, dosta nervoze, suci su imali puno posla, bilo je i incidenata, ali na kraju se nije dogodilo ništa posebno sporno. Za Solaris je ovo bila utakmica godine, a nažalost naš klub već desetljećima ima lošu tradiciju da baš takve najbitnije dvoboje izgubi.

Prije 14 godina Solaris je posljednji put slavio protiv Mladosti. Bila je to utakmica polufinalne serije, u kojoj su Šibenčani slavili u Zagrebu, potom izgubili 1 razlike u Šibeniku, promašajem u zadnjim trenucima, nakon čega su poraženi u majstorici i ostali bez finala. Sličan scenarij, propuštanje velike šanse da na domaćem bazenu prođu Mladost, i sada prijeti Solarisu. Večerašnja utakmica uvelike je nalikovala toj iz 2008.

Mladost se postavila kao favorit od početka i nakon minutu i po već imala 0:2. Domaćin je sebi stvarao prilike za otvoren šut, ali su loptu slali pokraj gola ili pogađali vratnice. Dominaciju Mladosti gledamo do posljednje minute prve četvrtine, kada su Kreković i Koprčina zabili za domaće dva gola unutar 35 sekundi, poravnavši rezultat sa 1:3 na 3:3.

U drugoj četvrtini ravnopravna igra, Mladost više nije izgledala nepremostivo, gosti su dvaput poveli, domaći dvaput izjednačili. Rezultat 5:5 postavljen je u 14. minuti, a onda sljedećih 6 minuta utakmice nijedna ekipa nije postigla pogodak. Pitanje tko će prvi opet povesti riješeno je tako tek sredinom treće četvrtine, Kreković pogađa napad sa igračem više za 6:5, Lazić odmah izjednačuje na drugoj strani. Solaris je tako, iako je cijelu utakmicu bio ravnopravan, bio u vodstvu samo 18 sekundi u cijeloj utakmici.

I tad počinje niz neobičnih detalja u kojima su milimetri i sekunde doveli do Solarisovog poraza. Prvi bitan događaj je promašeni peterac Gorete u 21. minuti. Suci su otezali sa izvođenjem, protivnici su se morali odmaknuti od izvođača, Goreta je na kraju pucao bez gledanja gola i lopta je pogodila vratara Jurlinu. Nakon te propuštene prilike za domaće vodstvo, Mladost zabija, a onda se Goreta odmah iskupljuje za promašeni peterac i dalekometnim udarcem poravnava na 7:7. Poslije tri minute bez pogotka, drugi bitan događaj, vjerojatno najpresudniji u cijeloj utakmici, zbio se u posljednjoj sekundi treće četvrtine. Fabris je stigao uputiti udarac prije isteka vremena, lopta je putovala u zraku i pala u suprotni dio mreže. Usprkos protestima trenera Marelje, gol je priznat.

Posljednji dio utakmice počinje trećim neobičnim događajem, Mladosti je isključen igrač, Solaris je pokušao brzo realizirati, no na kraju su bili prebrzi; gol Solarisa je poništen jer su izveli loptu prije nego je sudac izveo cijeli protokol pri isključenju, odnosno nije još bio pokazao točno tko je isključen. Da su pričekali samo trenutak više, bilo bi to 8:8, ovako Mladost dolazi do dva pogotka prednosti na drugoj strani. I tada novi, četvrti ključni događaj, Solarisu je opet poništen pogodak, ovaj put jer je trener Marelja zvao minutu odmora, sirenu nisu čuli ni suci ni delegat, lopta je ušla u mrežu, a tek naknadnom odlukom gol nije priznat. To je još jedan nesretan trenutak za Solaris, jer trener je zvao time-out trenutak prije postizanja gola.

Problemi sa petercem, primljeni gol u posljednjoj sekundi, dva nepriznata gola kad je bilo sporno je li lopta prešla gol-liniju i dva poništena gola doveli su domaću nervozu do vrhunca, posljedica čega je bilo međusobno naguravanje gostujuće klupe, sudaca, policije i domaćih navijača, no to je sve kratko trajalo, bez ikakvih posljedica za ikoga. Treba istaknuti da su suci svaki put postupili po pravilima, Solaris jednostavno nije imao sreće u nekim trenucima. Potvrda da Solaris nije imao suce protiv sebe je i činjenica da je Mladost samo 6 puta imala igrača više, a Solaris 14 puta (uz još dva peterca).

Do kraja utakmice Solaris konačno dolazi do smanjenja na 8:9 4 minute do kraja, Mladost odmah uzvraća, a konačni rezultat postignut je iz peterca 2 minute do kraja. Do kraja je Solaris izborio priliku izjednačiti, u napadu s igračem više Pelicarić je promašio 28 sekundi do kraja i to je jedini sporni trenutak utakmice, jer u trenutku udarca Pelicarić je udaren po licu. Lopta više nije došla u šibenski posjed.

Solaris je imao dobru šansu večeras, Mladost je napravila 10 prekršaja više, Solaris je imao 10 šuteva na gol više od Mladosti, presudila je realizacija. Odlučujuća utakmica igra se u srijedu.

SOLARIS: M. Šparada, Malenica, Erak, Sirovec, Kovalenko, Goreta 2, Kreković 2, Pelicarić, Penava 2, Bulat 1, Koprčina 2, T. Šparada, Štrkalj, Čondić Kadmenović
MLADOST: Jurlina, Samardžić, Obuljen, Biljaka, Lazić 2, Dašić 2, Vrbnjak 1, Rakovac 2, Bušić, Bajić 1, Fabris 1, Škiljić, Ćosić, Herceg 1