Pred 200 gledatelja u Crnici

Solaris preko Mornara izborio polufinale domaćeg prvenstva i Europu

Vaterpolo   |   Autor: Goran Milić   |   06.04.2022 u 21:46

Ilustracija/Facebook
Vaterpolisti Solarisa ponovno su u četvrtfinalu Prvenstva Hrvatske pobijedili splitski Mornar BS, ovaj put rezultatom 9:7, obranivši tako već stečenu prednost od dva gola iz prve utakmice, kada su pobijedili 10:12. Dakle, ukupni rezultat je 21:17 za Šibenčane.

Na početku je Mornar bio bolji, brzo došavši do onoga što su tražili, dva razlike. Prvi gol Solarisa za smanjenje na 1:2 došao je tek u posljednjoj minuti prve četvrtine, zahvaljujući Štrkalju.

U drugoj četvrtini Mornar je u još dva navrata vodio 2 razlike (2:4 i 3:5) i tu Splićani staju, jer sljedećih 17 minuta neće zabiti nijedan gol, dijelom zahvaljujući i dobrom vrataru domaćih Šparadi. Rezultat poluvremena (4:5) postavio je Koprčina.

Prva polovica treće četvrtine protekla je bez golova, a pitanje hoće li se Mornar vratiti na +2 ili će Solaris okrenuti utakmicu riješeno je u tri uspješna napada Šibenčana zaredom sredinom četvrtine, prvo Goreta iz peterca pa Kovalenko i onda najljepšim golom utakmice Pelicarić.

Iako je prednost Solarisa od 7:5 (ukupnih 4 razlike) bila velika, a nervoza kod igrača trenera Marelje je nestala, Solaris nije to iskoristio za mirno privođenje utakmice kraju, već sljedećih 7 minuta ne zabijaju gol pa je rezultat 2 minute do kraja bio još uvijek potencijalno opasnih 7:6.

Ipak, gol Bulata nakon prijenosa značio je kraj ambicijama Splićana, koji su se na kraju malo pogubili pa smo, kad je utakmica već bila riješena, mogli vidjeti i blago koškanje, 2 crvena kartona, crveni karton treneru zbog premalo igrača u vodi, a posljednji gol utakmice za 9:7 dogodio se pri nesvakidašnjem napadu Solarisa sa tri igrača više (šest na tri). Kućica za kažnjene nije mogla ni primiti sve isključene igrače.

Prvenstvo Hrvatske tradicionalno daje 5 predstavnika u europskim natjecanjima (3 u Ligi prvaka, 2 u LEN Eurokupu) pa je jasno da polufinale znači sigurno igranje u nekom od europskih natjecanja sljedeće sezone.

U ostalim četvrtfinalnim parovima, Jug je prošao protiv KPK, Jadran protiv Medveščaka, a u trenutku pisanja teksta Mladost je bila u prednosti nad Primorjem.

U polufinalu Solaris ide na Jadran, dok će Mornar BS u razigravanju za od 5. do 8. mjesta tražiti plasman u LEN Eurokup.

Pred 200 gledatelja sudili su Gavrilović i Franulović.

Solaris-Mornar BS 9:7 (1:2, 3:3, 3:0, 2:2)

Solaris: Marin Šparada, Ivan Malenica, Borna Sirovec, Nikola Štrkalj 1, Valerii Kovalenko 1, Antun Goreta 2, Roko Pelicarić 1, Domagoj Bulat 2, Eugen Koprčina 2, Toni Šparada, Lucian Štrkalj, Petar Čondić Kadmenović, trener J. Marelja

Mornar BS: Marin Kordić, Roko Akrap 2, Bruno Hrvatić 2, Marin Vrdoljak 1, Roko Gudurić, Paolo Jakovčević, Duje Buzdovačić, Duje Akrap 1, Ferdinand Josip Bušelić 1, Marino Majić, Petar Uvodić, Luka Omrčen, Roko Pavić, Luka Dužević, trener B. Pavlović