Rijeka na Šubićevcu obranila naslov: Tomićeva Lokomotiva previše promašivala, Halilović i Pandur riječki junaci - ŠibenikIN - News portalŠibenikIN - najčitaniji portal Šibensko-kninske županije

Nogomet  •   OBJAVA: 01.08.2020, 22:48h   •

Finale Kupa Hrvatske

Hrvoje Jelavić/Pixsell Rijeka na Šubićevcu obranila naslov: Tomićeva Lokomotiva previše promašivala, Halilović i Pandur riječki junaci
PIŠE Šibenik IN
OBJAVA 01.08.2020, 22:55h

Čast da odigraju prvu utakmicu na 'ušminkanom' Šubićevcu u finalu ovogodišnjeg izdanja hrvatskog nogometnog Kupa dobili su Rijeka i Lokomotiva. Zbog epidemioloških uvjeta publika nije mogla biti prisustvovati utakmici.

Rijeka je, pogotkom Tibora Halilovića u 75. minuti, slavila s 1:0 i tako obranila prošlogodišnji naslov. Tomićeva Lokomotiva ima itekako za čim žaliti, previše su toga promašili i stoga nisu uspjeli doći do prvog trofeja u klupskoj povijesti.

Početnu inicijativu imali su igrači Lokomotive, ali prvi su ozbiljnije zaprijetili Riječani: imali su korner s lijeve strane, šut stopera Galovića otišao je preko gola. Daleko opasnije bilo je na suprotnoj strani: znalo se da je kontra najjače oružje Tomićeva sastava. I upravo iz jedne takve akcije imali su odličnu šansu: Kastrati je ubacio s desnog boka, a Uzunijev udarac otišao je preko gola.

Točno deset minuta kasnije još bolja prilika za lokose: opet su u glavnoj ulozi brzonoga krila gostiju. Uzuni je prošao po desnoj strani, sjajna lopta na drugu stranu za Kastratija koji je ne uspijeva zahvatiti i odlična prilika odlazi u nepovrat. Vrlo zanimljivo bilo je i do kraja prvog poluvremena: u 42. minuti vratar Pandur spasio je Riječane od sigurnog zaostatka, obranio je Tolićev udarac iz blizine. U 44. minuti tražili su Riječani kazneni udarac: Andrijašević je pao u 16 metara, dugo mu se ukazivala i pomoć, a sudac Pejin nije se oglasio. I bio je u pravu, Kolinger je prvo očistio loptu, a onda je kapetan gostiju nesretno naletio na nogu igrača gostiju.

Hrvoje Jelavić/Pixsell

Odmah na početku drugog dijela Andrijašević je kolima Hitne pomoći prevezen na pregled u šibensku bolnicu. Halilovićev udarac u 48. minuti bila je prva prijetnja u drugom poluvremenu, šut je otišao pored gola. U 50. minuti opet je sreća spasila Rijeku: opet su Uzuni i Kastrati bili opasni, stativa je spasila Rožmanov sastav, a u nastavku akcije opet je lopta došla do igrača Lokomotive, ali Rijeka se nekako i tu uspjela spasiti od primanja pogotka. U 59. minuti opet Pandur spašava Rijeku: pucao je Tolić izvan 16 metara, lopta je dirala jednog igrača u bijelom, malo promijenila smjer, ali vratar gostiju bio je budan i spasio svoju momčad još jednom rezultatskog zaostatka.

Dominacija Tomićeve momčadi u potpunosti u nastavku. Rijeka je prvi put zaprijetila u 59. minuti, ali na gol liniji spasio je Kolinger. U 64. minuti prekid od tri minute: sudac Pejin pokazao je na bijelu točku nakon starta nad Kastratijem na rubu 16 metara. Prekršaj nije bio dvojben, sudac je prvo pokazao na prekršaj na rubu 16 metara, potom na penal, ali nakon konzultacija s VAR-om konačna odluka glasila je nema jedanaesterca, prekršaj na rubu 16 metara, skroz iskosa. Nije bilo opasnosti za gol Rijeke. Dok je Lokomotiva nizala promašaje, Rijeka je imala puno manje prilika, ali u 75. minuti prva je stigla do pogotka. Dobra akcija, poslije niza dodavanja lopta je stigla do Halilovića koji iz srca kaznenog prostora pogađa mrežu nemoćnog Grbića.

Tomić tada sve karte baca u napad: uvodi Samira i Budimira. U 83. minuti sada Grbić spašava Lokomotivu: Čolak je pucao glavom, a čuvar mreže gostiju izvadio je loptu ispod grede. U 87. minuti sjurio se Čolak prema kaznenom prostoru Lokomotive: Grbić je spasio istrčavanjem, ali naknadno je označeno i zaleđe.

U sudačkoj nadoknadi, poslije kornera, Kovačić je imao odličnu priliku, ali nije bilo preciznosti u šutu. Još je jednom okvir gola spasio momčad s Rujevice, ovog puta nakon Jakićeva šuta u sudačkoj nadoknadi. Izdržala je Rijeka sve pokušaje Lokomotive koja kao da se istrošila, pa nakon primljenog gola nisu više bili toliko opasni kao u velikom dijelu utakmice. Počelo je, nakon zadnjeg sučevog zvižduka, riječko slavlje.

No, na Šubićevcu je nestalo struje baš kad su igrači Rijeke trebali primiti medalje i pehar, pa su slavili u potpunom mraku.

U svečanoj loži bilo je kako puno uzvanika: izbornik Zlatko Dalić, trener Slaven Bilić, predsjednik HNS-a Davor Šuker, gradonačelnik Šibenika Željko Burić, izbornik U-2 reprezentacije Hrvatske Igor Bišćan, vodeći ljudi Šibenika Ivan i Josip Bulat i Jure Zoričić, te trener Krunoslav Rendulić, izvršni direktor HNS-a Marijan Kustić, dopredsjednici HNS-a Ante Kulušić, Robert Mišković i Tomislav Svetina, šibensko-kninski župan Goran Pauk, viši savjetnik u HNS-u Zorislav Srebrić, nekadašnji vatreni Dario Šimić, načelnik šibensko-kninske policije, Ivica Kostanić, Petar Krpan.

RIJEKA – LOKOMOTIVA 1:0 (0:0)