Ozljeda Dragović na kraju

Košarkašice Šibenika pružile sjajan otpor favoriziranoj Trešnjevci

Košarka   |   Autor: G.M.   |   29.01.2023 u 20:57

U utakmici 14. kola Premijer lige za žene, Šibenik je na Baldekinu poražen od ekipe Trešnjevke sa 73:79 (10:23, 18:6, 29:33, 16:17). S obzirom da je zagrebački klub jedan od favorita prvenstva te kad se sjetimo da je u Zagrebu u prvoj utakmici najesen Trešnjevka pobijedila 103:60, vidljivo je koliko su šibenske igračice napredovale kroz ovu sezonu. U drugoj četvrtini Trešnjevka je zabila samo 6 poena, od toga samo 1 pogodak iz igre.

Prva četvrtina nije dala naslutiti kakvu ćemo utakmicu gledati, naprotiv, Trešnjevka ju je uvjerljivo dobila sa 10:23, prijeteći da će se ponoviti rezultat iz Zagreba.

Šibenik je igrao bez kapetanice Šarić, Baban nije ulazila u igru, a i Johnson je na početku druge četvrtine sjela na klupu. No nakon jednog poena gošći na početku, počinje preokret domaćih, najprije sa 5 poena Josipe Milković. Šibenik je promijenio stil obrane, onemogućivši Trešnjevci da igra svoju šablonu, što je gošće potpuno zbunilo. Čim su Zagrepčanke bile prisiljene promijeniti način napada, potpuno su prestale zabijati pa je Šibenik polaganom serijom 12:0 stigao na samo 22:24, a uskoro, nakon trica Čerkaske i Dragović, i do vodstva od 28:25.

Osim što tih 5 minuta nisu postigle koš, igračice Trešnjevke mučile su se cijelu drugu četvrtinu, zabivši samo 6 poena, a da Ćuklin nije zabila 23 sekunde prije odmora, gošće ne bi postigle nijedan poen iz igre u toj četvrtini. Ipak, na poluvremenu je Trešnjevka i dalje vodila, 28:29.

A onda drukčija slika u trećoj četvrtini, gdje su obje ekipe zabile više poena nego u cijelom 1. poluvremenu, što se isto rijetko viđa. Šibenik je nastavio dobro igrati do 24. minute i vodstva 41:36. No prednost koju su gradile cijelu utakmicu Šibenčanke su prebrzo izgubile. Trešnjevka radi seriju 10:0, odnosno 16:2, zahvaljujući većem presingu, ali i sucima koji su iznenada promijenili kriterij i dosudili 6 šibenskih prekršaja za samo 3 i po minute. Čak 26 poena zabila je Trešnjevka u posljednjih 6 minuta 3. četvrtine, otišla u jednom trenutku na 9 razlike, no Šibenik se nije predao pa se u zadnjih 10 minuta ušlo sa 57:62.

Trešnjevka nastavlja jako u zadnjoj četvrtini i odlazi na velikih 59:73, manje od 6 minuta do kraja. Činilo se da su riješile utakmicu, no u Šibenčankama je ostalo još snage. Lucija Milković postiže 6 poena zaredom, no prednost gošći se održava na nekih 9 razlike sve do 3 i po minute do kraja i 67:76. Potom Johnson postiže 4 poena zaredom za samo minus 5. Bilo je dovoljno vremena, ali mlada Petra Dragović je promašila dvije tricu za doći sasvim blizu, dok je Novak na drugoj strani svoju tricu pogodila. Dragović se nažalost kod drugog pokušaja za tri i ozbiljno ozlijedila pa je čeka 6 tjedana oporavka, javlja klub. Na kraju 73:79, puno bolje nego se očekivalo.

Osim dobre obrane, Šibenčanke su igrale i u napadu bolje, puno više timski nego dosad. I dalje se puca dosta trica (večeras 10 od 33), ali nisu trice bile jedino čime se napadalo, za razliku od početka sezone. Trešnjevka je imala 19 skokova više pa to i dalje ostaje problem. Zanimljivo je da su dvije ekipe imale otprilike jednak broj izgubljenih lopti, iako je Trešnjevka cijelo vrijeme bila u presingu pa bi se očekivao veći broj grešaka naših, no to se nije dogodilo, gošće su također dosta griješile.

Kod gošći očekivano najbolje Pačkovski i Banović, kod naših privremena kapetanica Lucija Milković imala je sve pogođene šuteve iz igre, Johnson je po običaju bila najefikasnija, Dragović do ozljede u zadnjoj minuti nije izlazila iz igre, a svih 40 minuta u igri provela je Dobrić, ovosezonsko pojačanje, kojoj je ovo bila najbolja utakmica dosad (šut za dva 6 od 7, 2 trice, 2 puta izboren faul uz koš, 4 ukradene lopte, ali i 5 izgubljenih).

ŠIBENIK: Johnson 22, Baban, Dobrić 21, J. Milković 8, Šuperba, Čala, Dragović 6, Branisavljević, L. Milković 13, Perković, Čerkaska 3, trener Stipe Bralić
TREŠNJEVKA: Brtan, Nejašmić 5, Rodek 7, Ćuklin 9, Deidda, Kokolić 10, Marišević 1, Banović 16, Novak 14, Pačkovski 17, trener Dean Nemec

U sljedećem kolu Šibenčanke gostuju kod Broda na Savi, kojeg su na Baldekinu pobijedile nakon velikog preokreta. Šibenik se i dalje bori za opstanak, s obzirom da su posljednje tri ekipe u ligi pojačale se preko stanke pa tablica ne smije zavarati. Posljednji ispada, pretposljednji ide u kvalifikacije.